Liczba punktów tankowania w Polsce na koniec roku 2016 wyniosła 5390. Była więc o 30 mniejsza od liczby tego typu punktów funkcjonujących w naszym kraju na koniec 2015 r. – wynika z raportu opublikowanego przez  Polską Organizację Gazu Płynnego (POGP).   

Lepsza sprzedaż LPG na stacjach 

Jednocześnie w tym czasie na stacjach wzrosła sprzedaż tego paliwa. Średnioroczna sprzedaż LPG w 2016 r. na jednej stacji w Polsce wyniosła 332,1 tony, podczas gdy rok wcześniej było to 311,8 ton. W stosunku do 2015 r. średnioroczna sprzedaż LPG na stacji wzrosła o 6,5%, co było wynikiem spadku liczby stacji o 30 oraz wzrostu sprzedaży o 110 tys. ton – czytamy w raporcie.

Więcej samochodów na LPG

W 2016 r. byliśmy świadkami znacznego wzrostu ogólnej liczby pojazdów zasilanych gazem płynnym LPG. Na koniec roku łączna liczba tego typu pojazdów w Polsce wyniosła 2,977 mln co oznacza, że była o 63 tys. wyższa w porównaniu z rokiem poprzednim. Według analityków rynku, w Polsce zainstalowano prawie 110 tys. instalacji do LPG w samochodach. Ich liczba nie jest jednak znana. Niedokładna liczba instalacji gazowych w Polsce wynika w dużej mierze z  systemu ewidencji pojazdów w zakresie rodzaju zużywanego paliwa do napędu. Pojazdy samochodowe z instalacją LPG stanowiły 14,6% wszystkich pojazdów samochodowych, podczas gdy rok wcześniej było to 14,8 podano w raporcie.

Przeczytaj również: "Jakie terminale LNG działają w Europie? Zobacz zestawienie"