Na 100 gmin sklasyfikowanych w rankingu Czyste Powietrze za III kwartał 2021 r. 52 znajdują się w woj. śląskim. A pod względem liczby złożonych wniosków przypadających wszystkie na gospodarstwa domowe liderem jest gmina Godów.
Fot. Gerardo/Adobe Stock
- Liderem rankingu została gmina Godów z 262 wnioskami na 3721 domów jednorodzinnych
- W Polsce jest 2477 gmin. Wszystkie mogą ubiegać się o dopłaty z programu Czyste Powietrze
- W pierwszej setce nie ma ani jednej gminy z województw lubuskiego, opolskiego, łódzkiego i podkarpackiego
Wymiana kopciuchów: liderzy i maruderzy
Program Czyste Powietrze oferuje dopłaty do wymiany źródeł ciepła na nowoczesne oraz do termomodernizacji. Mogą z niego skorzystać mieszkańcy 2477 gmin w kraju. Z najnowszego rankingu opublikowanego przez Polski Alarm Smogowy (PAS) wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wynika, że najwięcej kotłów na paliwa stałe wymienia się na Śląsku. To już kolejne zestawienie, w którym na czele jest woj. śląskie. 52 gminy znajdują się w krajowej czołówce. Na kolejnych miejscach są województwa wielkopolskie i kujawsko-pomorskie – po dziewięć gmin, małopolskie i pomorskie (po sześć), świętokrzyskie oraz dolnośląskie (po cztery), warmińsko-mazurskie (trzy). W województwach podlaskim, mazowieckim i lubelskim już tylko po jednej gminie można zaliczyć do w miarę licznego zainteresowania wymianą urządzeń grzewczych, natomiast w pozostałych (lubuskie, opolskie, łódzkie i podkarpackie) nie ma w zestawieniu ani jednej gminy.
Źródło: NFOŚiGW
Uchwały antysmogowe mało efektywne?
W najnowszym rankingu miejsca od 1. do 17. zajęły gminy z woj. śląskiego. Lider to Godów, gdzie złożono 262 wnioski na 3721 domów jednorodzinnych. Kolejne miejsca zajęły gminy Czerwionka-Leszczyny oraz Jejkowice. Najwięcej wniosków złożono w Rybniku – 726. Na Śląsku już za sześć tygodni wejdzie w życie zakaz użytkowania kotłów na paliwa stałe starszych niż 10 lat. Tu chęć wymiany źródeł ogrzewania nie powinna dziwić. Podobna uchwała będzie wkrótce obowiązywać na Podkarpaciu, ale zainteresowanie jest wciąż znikome. Ani jedna gmina nie znalazła się w zestawieniu (podobnie jak w województwach opolskim, łódzkim i lubuskim).
Na początku 2023 r. zaczną obowiązywać uchwały antysmogowe zakazujące użytkowania pozaklasowych kotłów i pieców w województwach mazowieckim, małopolskim i łódzkim. Tu także mieszkańcy ociągają się ze składaniem wniosków w programie Czyste Powietrze. W pierwszej setce rankingu znalazło się tylko sześć gmin z Małopolski i jedna z Mazowsza. Z woj. łódzkiego nie ma nawet jednej.
Dla najlepszych dodatkowe pieniądze
Śląsk przewodzi stawce od dłuższego czasu. Widać wyraźnie, że tam gdzie samorząd lokalny aktywnie zachęca do wymiany starych urządzeń grzewczych i informuje o uchwale antysmogowej tam zainteresowanie mieszkańców „Czystym Powietrzem” jest wyraźnie większe – komentuje Andrzej Guła, lider PAS.
Gminy, które osiągną najlepsze wyniki pod względem liczy wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze” otrzymają dodatkowe pieniądze. NFOŚiGW sprawdzi ich aktywność w okresie od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. i rozdysponuje 16 mln zł.
Opublikowany ranking oparty jest o liczbę wniosków złożonych w gminie i liczbę budynków jednorodzinnych. Obejmuje aktywność gmin w III kwartale 2021 r. (od 1 lipca do 30 września) i powstał przy współpracy NFOŚiGW, PAS i Banku Światowego.
Przeczytaj także: Na Śląsku prawie połowa mieszkańców nie wie o uchwale antysmogowej
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.