Bezpieczne połączenia śrubowe

Takim rozwiązaniem są nakrętki HARDLOCK®, które sprawdzają się w najtrudniejszych warunkach pracy i w krytycznych urządzeniach oraz konstrukcjach. Zapewniają samoblokujące działanie i – zgodnie z misją producenta – zapewniają bezkonkurencyjne bezpieczeństwo i maksymalną niezawodność.

Jeżeli chcą Państwo zabezpieczyć połączenie śrubowe przed awarią w tych najtrudniejszych warunkach, to zaufajcie nakrętkom HARDLOCK®, które spełnią albo i przekroczą Wasze najśmielsze oczekiwania – przekonuje firma.

Sposób na luzy w połączeniach

Jakie są przyczyny luzowania połączeń śrubowych? Wynika ono ze zmniejszania się początkowej siły ściskającej za przyczyną działania sił zewnętrznych wywołanych uderzeniami i wibracjami. A niepożądane luzy w gwintach ograniczają żywotność połączenia śrubowego, mogą też doprowadzić do zerwania śruby ze względu na zmęczenie materiału i w konsekwencji do tragicznych wypadków.

W opracowaniu nakrętek HARDLOCK® zasadę wykorzystania klina, od wieków szeroko stosowanego w japońskiej architekturze. Dzięki tej konstrukcji nakrętka całkowicie eliminuje luz między gwintami i wytrzymuje ekstremalne wibracje dłużej, niż jakakolwiek inna nakrętka na świecie.

Budowa nakrętki

Nakrętka HARDLOCK® składa się właściwie z dwóch nakrętek. Pierwsza, nakrętka wypukła (nakrętka zaciskająca) ma mimośrodowy kształt wzniesienia na swojej górnej powierzchni. Druga, nakrętka wklęsła (nakrętka zabezpieczająca) jest skonstruowana ze współosiowym zagłębieniem mającym na celu spowodowanie efektu samoblokującego. Dokręcanie nakrętki wklęsłej na nakrętce wypukłej generuje wyraźne prostopadłe naprężenie śruby z obu stron, wytwarzając efekt zabezpieczający poprawiający odporność na wibracje i uderzenia z dowolnego kierunku.

Niższe koszty

Po instalacji nakrętki osiągamy wyraźne zmniejszenie kosztów konserwacji związanych z jej działaniem samoblokującym. To automatycznie prowadzi do zmniejszenia kosztów eksploatacyjnych, m.in. ze względu na fakt, że nakrętka może być ponownie wykorzystana prawie bez pogorszenia się jej parametrów. Nakrętka w odróżnieniu od innych, zwykłych nakrętek samoblokujących jest w całości wykonana z metalu. Jest też dostępna w różnych wersjach materiałowych o różnym wykończeniu powierzchni, przystosowanych do każdych warunków eksploatacyjnych.

Praktyczne zastosowania

Nakrętki HARDLOCK® są przeważnie stosowane w takich aplikacjach, które wymagają bezpieczeństwa na wysokim poziomie w ekstremalnych warunkach i środowiskach, między innymi w kolejnictwie, górnictwie, przemyśle rafineryjnym, petrochemicznym, maszynowym i budownictwie.

Konkretnym przykładem efektywności możliwości i kosztów jest aktualny przypadek referencyjny, kiedy to rosyjski użytkownik wymagał aplikacji tych nakrętek (klasa wytrzymałości stali 8 i stal nierdzewna A2) w instalacjach rurociągów rafinerii, narażonych na kombinację wibracji i temperatur z zakresu od -40°C do +350°C. Systematyczne instalowanie nakrętek HARDLOCK® prowadzi do zwiększenia niezawodności pracy i jej bezawaryjności, jak i do wyraźnej poprawy już i tak wysokiego poziomu bezpieczeństwa całego urządzenia.

Całkowicie poluzowane nakrętki w tych miejscach, w których nie można było zastosować podkładek sprężystych ze względu na niedostateczną długość śrub.

(Nawet, kiedy podkładka sprężysta była zainstalowana, to nakrętka i tak odkręcała się o pół obrotu i więcej).

Po zastąpieniu nakrętek klasycznych, nakrętkami HARDLOCK® nie zaobserwowano już żadnego odkręcania.

Jeżeli tylko długość śruby to umożliwia, zaleca się zastosowanie podkładki sprężystej w celu kompensacji płynięcia uszczelnienia i lepszego dociśnięcia połączenia (gasket creep and relaxation).