Do 2024 r. w bazie paliw w Dębogórzu zostaną zrealizowane inwestycje w infrastrukturę kolejową o wartości przekraczającej 40 mln zł. Ostatnio oddano do użytku dwa zbiorniki po 32 tys. m3 każdy, a pojemność magazynowa wzrosła do niemal 260 tys. m3. W tym roku zwiększy się po oddaniu do użytku kolejnego budowanego obiektu. Spółka ogłosiła też przetarg na wykonawców jeszcze dwóch magazynów paliw.

Trwa modernizacja frontu załadunkowego cystern kolejowych i rozbudowa bocznicy. Efektem tych robót będzie zwiększenie liczby załadowanych cystern o 50%. Jak podaje PERN, ma to wzmocnić stabilność krajowego i międzynarodowego rynku logistyki produktów naftowych. Jednocześnie poprawi się jakość usług.

O potrzebie inwestycji w tym obszarze świadczy fakt, że już teraz notujemy rekordowe załadunki na kolej z tej bazy. W 2021 r. wzrost, w porównaniu z rekordowym 2019 r., wyniósł aż jedną piątą. Celem zmian, które teraz realizujemy, jest utrzymanie jak najwyższych obrotów bazy w kolejnych latach – podkreśla Rafał Miland, wiceprezes PERN.

Wciąż modernizowane jest stanowisko przeładunku paliw płynnych w porcie gdyńskim. Dębogórska baza wkrótce będzie korzystać z podwyższonego nalewaka do rozładunku dużych tankowców – powyżej 30 tys. ton. To drugie urządzenie tego typu. Pogłębione zostanie też podejście do stanowiska, co umożliwi obsługę jednostek o zanurzeniu do 15 m. Poprawi się ciągłość pracy instalacji przeładunkowej. Te prace są realizowane we współpracy z Zarządem Morskiego Portu Gdynia.

Przeczytaj także: Rekordowy transport skroplonego gazu ze Świnoujścia – wzrost o ponad 60%