• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

GAZ-SYSTEM. Potrzebny będzie import wodoru? [MAPA]

Opublikowano: 27-12-2024 Źródło: Gaz-System

GAZ-SYSTEM, zarządca najważniejszych polskich gazociągów, zakończył badanie Wodorowa Mapa Polski. Analizowano 178 projektów związanych z produkcją, konsumpcją, dystrybucją oraz magazynowaniem wodoru w Polsce.


Fot. malp/Adobe Stock Fot. malp/Adobe Stock

Z nadesłanych ankiet wynika, że krajowa produkcja wodoru będzie wzrastać od 2030 r., osiągając stabilny poziom (1,11 mln ton rocznie) 10 lat później – przy zapotrzebowaniu od 1,27 mln ton w 2030 r. do 2,62 mln ton w 2040 r. (największe w regionie centralnym i południowo-zachodnim). Z tego wynika, że potrzebny będzie import wodoru, od 0,8 mln ton w 2030 r. do 1,4 mln ton w 2040 r., lub zwiększenie jego produkcji w kraju.

Jako główne bariery wskazano dopiero rozwijającą się współpracę między producentami i konsumentami oraz brak infrastruktury przesyłowej. To właśnie od powstania sieci przesyłu wodoru podmioty uczestniczące w ankiecie uzależniają realizację swoich projektów.

Badanie ankietowe przeprowadzono w II i III kwartale 2024 r. 

GAZ-SYSTEM zapowiedział kontynuację przygotowań pierwszej koncepcji Krajowej Sieci Wodorowej, a także rozpoczęcie działań związanych z opracowaniem studium wykonalności dla poszczególnych elementów infrastruktury przesyłu wodoru, zarówno w wymiarze krajowym, jak i transgranicznym.

Polska Agencja Prasowa poinformowała z kolei, że GAZ-SYSTEM analizuje możliwości przesył wodoru nie tylko nową siecią, ale także tą już istniejącą – gazową.

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Komentarz

Sławomir Hinc, prezes GAZ-SYSTEMU: Przed nami dużo pracy i wyzwań, 2025 r. będzie dla spółki bardzo intensywny także w obszarze transformacji energetycznej. 12 grudnia br. została podpisana nowelizacja ustawy Prawo energetyczne, która wprowadza do porządku prawnego regulacje dla sektora wodoru. Ten krok z pewnością przyczyni się do zniesienia ograniczeń w rozwoju rynku wodoru, a także do zmniejszenia niepewności inwestycyjnej. W najbliższym czasie GAZ-SYSTEM planuje działania integrujące użytkowników przyszłego rynku wodoru, które ułatwią wymianę informacji i współpracę pomiędzy producentami a konsumentami. Będziemy także pracować nad koncepcją Krajowej Sieci Wodorowej i przygotowaniem studiów wykonalności dla infrastruktury przesyłu wodoru.

Przeczytaj także: Nordycko-Bałtycki Korytarz Wodorowy. Będzie studium wykonalności

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia