W ramach podpisanej umowy spółka Ramboll wykona badania geofizyczne, geotechniczne i środowiskowe, a także uzyska niezbędne pozwolenia. Będzie również odpowiedzialna za opracowanie prawnie wymaganych postępowań, uzgodnień i konsultacji. W zakres jej prac wejdzie sporządzenie dokumentacji wykonawczej i zamówieniowej, które pozwolą na rozpoczęcie i prowadzenie prac budowlanych.


Zależy nam na terminowej i sprawnej realizacji budowy gazociągu podmorskiego. Mamy nadzieję, że dotychczasowa współpraca oraz doświadczenie naszego wykonawcy przełożą się na sukces całego projektu. Już w sierpniu rozpoczną się pierwsze prace geofizyczne i środowiskowe na Morzu Bałtyckim. Pozwolą one ustalić dokładny przebiegu trasy gazociągu – mówi Tomasz Stępień, prezes zarządu Gaz-System.

O Baltic Pipe

Gazociąg Baltic Pipe, który połączy Danie i Polskę będzie biegł po dnie Morza Bałtyckiego. Jest jednocześnie jednym z pięciu elementów (po gazociągu złożowym z norweskiego systemu przesyłowego do punktu odbioru w systemie duńskim, rozbudowie zdolności przesyłowych w duńskim systemie lądowym, budowie tłoczni gazu Zealand w Danii oraz rozbudowie polskiego systemu przesyłowego), których realizacja pozwoli na połączenie polskiego systemu przesyłowego z złożami położonymi na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Przypominamy również, że w 2015 r. budowa gazociągu Baltic Pipe uzyskała dofinansowanie w wysokości 0,4 mln EUR na prace przygotowacze. Pieniądze pochodziły z Instrumentu Connecting Europe Facility  (CEF) i zostały przeznaczone na opracowanie vwykonalności.

Przeczytaj również: "Działania zmierzające do budowy Baltic Pipe będą kontynuowane"