Rozpoczęło się układanie podmorskiego gazociągu Baltic Pipe. Na Morzu Bałtyckim pracuje Castorone – jeden ze specjalistycznych statków, jakie zostaną wykorzystane w ramach tej inwestycji.
Fot. Gaz-System
Układanie Baltic Pipe rozpoczęto mniej więcej w połowie trasy planowanego podmorskiego gazociągu – na wodach duńskich, w pobliżu wyspy Bornholm. Castorone będzie przesuwać się w kierunku północno-zachodnim. Poza nim, Baltic Pipe będzie układany przez jeszcze dwie pływające jednostki montażowe: Castoro Sei oraz Castoro 10. Do budowy wykorzystane zostaną łączone ze sobą stalowe rury o długości 12,2 m, średnicy 900 mm i grubości ścianki 23 mm.
Po 5-letnim okresie prowadzenia uzgodnień, projektowania i wyboru wykonawców rozpoczęło się układanie pierwszego w historii polskiego gazownictwa przesyłowego gazociągu podmorskiego. Do końca tego roku planujemy zespawać i ułożyć na dnie Bałtyku 275 km gazociągu, który połączy wybrzeża Polski i Danii. Na najgłębszych wodach prace będą wykonywane przez Castorone, jeden z największych specjalistycznych statków tego typu na świecie – powiedział Tomasz Stępień, Prezes Gaz-Systemu.
Castorone ma ponad 300 m długości i prawie 40 m szerokości, a na pokład może zabrać nawet 700 osób. Dysponuje lądowiskiem dla śmigłowców, a także kilkoma stanowiskami do spawania rur. Zespawany gazociąg opuszczany jest z użyciem specjalnej rampy, która znajduje się na rufie. Rampa składa się z trzech części, które poprzez regulację nachylenia pozwalają na instalację rurociągu na różnych głębokościach.
Castoro Sei oraz Castoro 10 obecnie znajdują się w porcie w Rotterdamie, gdzie przygotowywane są wypłynięcia na Bałtyk. Obecnie, poza Castorone, w pracę na Morzu Bałtyckim zaangażowane są także inne statki, służące m.in. do pomiarów, pogłębiania dna, tworzenia usypów skalnych.
Co to jest Baltic Pipe?
Źródło: Gaz-System
Inwestycja o nazwie Baltic Pipe składa się z pięciu głównych elementów: budowy gazociągu na dnie Morza Północnego (105 km, połączy Danię i Norwegię), rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego, budowy tłoczni w Danii, a także budowy gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego i rozbudowy systemu przesyłowego w Polsce.
Główną częścią projektu jest budowa rurociągu między Danią a Polską o długości 310 km – z czego około 275 km będzie ułożone na dnie Bałtyku. Podmorski gazociąg zostanie poprowadzony przez morskie obszary Polski, Danii i Szwecji. Przesył gazu ma rozpocząć się w październiku przyszłego roku.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.