Danka, czyli maszyna MTBM (ang. Microtunnel Boring Machine), która drąży wyjściowy odcinek gazociągu Baltic Pipe w Danii, jest już na półmetku. Wydrążyła ponad 500 m tunelu.
Fot. Gaz-System
Na ląd w Danii Baltic Pipe wyjdzie w miejscowości Faxe South. Przy użyciu metody mikrotunelowania powstaje rurociąg o długości 1000 m (400 m w głąb lądu oraz 600 m od linii brzegowej w stronę Morza Bałtyckiego). Danka ma 13 m długości, waży 100 ton, posiada tarczę o średnicy 2,5 m.
Identycznymi parametrami charakteryzuje się Pola, czyli MTBM, która wydrążyła już wyjściowy odcinek Baltic Pipe w Polsce – w rejonie miejscowości Niechorze i Pogorzelica (obie znajdują się w gminie Rewal). Pola miała do pokonania 600 m: 200 m od brzegu w głąb lądu oraz 400 m od linii brzegowej w stronę Bałtyku.
Źródło: Gaz-System
Stałą obudowę obu wyjściowych mikrotunelowych odcinków Baltic Pipe stanowić będzie rura betonowa. W tak przygotowanych tunelach umieszczony zostanie gazociąg. Bezwykopowa budowa pozwoli na nieingerowanie w środowisko.
Budowa Baltic Pipe
Źródło: Gaz-System
Podmorski gazociąg Baltic Pipe będzie mieć 310 km długości. Ma transportować 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 z Polski do Danii. Celem inwestycji jest przede wszystkim wzmocnienie dywersyfikacji dostaw gazu i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw głównie w Polsce i Danii, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej oraz w regionie Morza Bałtyckiego. Przesył gazu powinien rozpocząć się w październiku 2022 r.
Przeczytaj także: Mikrotunel dla Baltic Pipe wydrążony
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.