Współpraca ma zapewnić bezpieczne i nieprzerwane dostawy gazu ziemnego gazociągiem Baltic Pipe oraz rozwój nowych możliwości rozwoju nisko- i bezemisyjnych źródeł energii. W grę wchodzą m.in. wodór i biometan.

Wpisując się w cele polityki klimatycznej Unii Europejskiej chcemy mieć udział w ograniczeniu emisyjności gospodarki europejskiej. Podpisane porozumienie umożliwia podjęcie przez obie spółki skoordynowanych działań dla opracowania ram legislacyjnych oraz wdrożeniowych dla rozwiązań technicznych w obszarze przesyłu biometanu i wodoru – powiedział Marcin Chludziński, prezes spółki Gaz-System.

Energinet i Gaz-System koncentrują się aktualnie na przyspieszonej dekarbonizacji poprzez zielone gazy i zwiększaniu regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu – stwierdził Thomas Egebo, prezes Energinetu.

Operatorzy zobowiązali się do promowania wolnych przepustowości Baltic Pipe na potrzeby uczestników rynku w regionie Morza Bałtyckiego i Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Ukrainy. Będą też współpracować nad wdrażaniem założeń klimatycznych Unii Europejskiej. Powstaną grupy robocze w takich sektorach badawczo-rozwojowych, jak Baltic Pipe, biometan i wodór.

Przeczytaj także: Rekordowe przeładunki Naftoportu i terminalu paliwowego w Dębogórzu