Decyzją Komisji Europejskiej (KE) 187,5 mln EUR z budżetu unijnego zostanie przeznaczone na budowę bałtyckiego konektora gazowego łączącego Estonię i Finlandię.
Źródło: Baltic Connector Oy
Balticconector, czyli bałtycki konektor gazowy, jest jednym z projektów wpisanych w ramy tzw. unii energetycznej. Jego budowa ma na celu zmniejszenie zależności krajów unijnych od dostaw gazu z Rosji. Środki, które KE przeznaczyła na realizację zadania, pochodzą z europejskiego funduszu pn. Łącząc Europę i umożliwią pokrycie 75% kosztów inwestycji.
Kiedy powstanie Balticconector?
Zgodnie z obecnymi planami nowy konektor ma być gotowy przed końcem 2019 r. Za jego budowę odpowiadać będzie fińska spółka państwowa – Baltic Connector Oy i estońska Elering AS.
W części lądowej gazociąg będzie przebiegać na długości 72 km, z czego 22 km znajdzie się na terytorium Finlandii, a 50 km w Estonii. Podmorska część gazociągu będzie mieć 80 km.
Przebieg trasy gazociągu Balticconector. Źródło: Baltic Connector Oy
Koniec z izolacją gazową części Europy
Jak podkreślają unijni urzędnicy, budowa bałtyckiego konektora gazowego jest kontynuacją działań związanych z budową gazociągu łączącego Polskę i Litwę. Projekty te przyczynią się do zintegrowania północno-wschodniej części kontynentu z rozwiniętym rynkiem gazowym w pozostałej części Europy.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.