Jak poinformowano w komunikacie, Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz eustream a.s. (słowacki operator systemu przesyłowego) podpisały list intencyjny w zakresie współpracy dotyczącej możliwości budowy gazociągu Polska – Słowacja.
Fot. inzynieria.com
„Nawiązanie współpracy ze słowackim operatorem systemu przesyłowego jest elementem strategii realizowanej przez GAZ-SYSTEM S.A. w zakresie aktywnego uczestnictwa naszej spółki w tworzeniu zintegrowanej sieci gazociągów w Europie Środkowej. Analizowane połączenie Polska – Słowacja mogłoby stanowić element Korytarza Północ-Południe, który stworzyłby między innymi możliwość korzystania z terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Świnoujściu odbiorcom z Europy Środkowej z wykorzystaniem polskiej infrastruktury przesyłowej. W tym celu rozbudowywany jest także krajowy system przesyłu gazu. Do 2014 roku spółka wybuduje ponad 1000 km nowych gazociągów, które stworzą możliwość przesyłu większych ilości gazu w naszym kraju.” – powiedział Jan Chadam, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM S.A.
“Rozwijanie współpracy z krajami sąsiadującymi było jednym z priorytetów Eustream od kiedy spółka rozpoczęła działalność jako niezależny operator systemu przesyłowego w 2006 roku. Projekt połączenia pomiędzy Słowacją i Polską wzmocni integrację europejskich sieci gazowych. Cieszymy się z tego wspólnie podjętego z naszymi polskimi partnerami kroku. Badania będą koordynowane przez strony tak, aby ten dodatkowy odcinek Korytarza Północ-Południe (gazociąg Polska – Słowacja), łącznie z połączeniem słowacko-węgierskim wspierał rynek i zwiększał bezpieczeństwo dostaw gazu w krajach V4+” – podkreślił Antoine Jourdain, Prezes Zarządu eustream a.s
Firmy uzgodniły, że zostanie powołana grupa robocza udziałem przedstawicieli obydwu operatorów, która będzie odpowiedzialna za przygotowanie technicznych, ekonomicznych, środowiskowych i prawnych analiz dotyczących budowy połączenia Polska-Słowacja. Efektem tych prac będzie przygotowanie studium wykonalności i określenie warunków biznesowych dla realizacji połączenia Polska - Słowacja. Dalsze decyzje w zakresie rozwoju tego projektu zostaną podjęte w 2012 roku.
Spółki planują również wspólnie ubiegać się o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej w zakresie wsparcia planowanych prac analitycznych.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.