Umowa ws. opracowania studium wykonalności dla gazowego połączenia międzysystemowego pomiędzy Polską i Litwą została podpisana przez spółki Gaz-System i Lietuvos Dujos. Na wykonawcę dokumentacji w przetargu wybrano spółkę ILF Consulting Engineers Polska sp. z o.o.
Zgodnie z założeniami studium będzie gotowe na początku przyszłego roku. Zarówno studium wykonalności jak i analiza ekonomiczna projektu są dotowane przez Komisję Europejską w ramach Programu Transeuropejskiej Sieci Energetycznej (TEN-E).
Analizę biznesową tego połączenia spółki polska i litewska wykonały w ubiegłym roku. Szacuje się, że długość planowanego gazociągu wyniesie 562 km. Minimalna przepustowość roczna to 2,3 mld m3 gazu ziemnego. Rozbudowa systemu umożliwi przesył do krajów bałtyckich 4,5 mld m3 gazu rocznie.
„Korzyści, jakie przyniesie budowa połączenia GIPL, to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa i dywersyfikacja dostaw gazu w regionie Państw Bałtyckich. My myślimy o tej inwestycji także w kontekście włączenia Litwy w gazowy Korytarz Północ-Południe. Te wartości mogą być dla rynku i konsumentów państw bałtyckich bardzo cenne. Gaz-System przewiduje, że istotna część inwestycji powinna zostać sfinansowana z funduszy UE, ponieważ projekt ten jest priorytetowy w obszarze eliminowania wysp energetycznych w Europie” - słowa przezesa Gaz-Systemu, Jana Chadama cytuje spółka w komunikacie prasowym.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.