Procedura Badania Rynku została przeprowadzona w dniach od 16 sierpnia 2012 r. do 7 września 2012 r. i miała na celu określenie zapotrzebowania rynku na zwiększenie przepustowości w następujących punktach:

I. SGT Mallnow rewers (ID 87002) – oszacowanie zapotrzebowania rynku w zakresie zapewnienia możliwości przesyłania paliwa gazowego z kierunku Niemiec (fizyczna usługa przesyłania zwrotnego). Usługa przesyłania w kierunku wstecznym jest obecnie świadczona na zasadach przerywanych, na 4 poziomie pewności dostaw gazu zgodnie z pkt 9.2 Taryfy SGT. Techniczna zdolność przesyłowa w rewersie wirtualnym na Mallnow równa jest sumie technicznej zdolności przesyłowej punktów odbioru do polskiego systemu.

II. Tietierowka (ID 572405), przesył fizyczny w kierunku BY–PL przez punktu wejścia Tieterowka (ID 572405) do punktu wyjścia Grabówka (ID 588010).

III. Lasów Rewers (ID 202411) – oszacowanie zapotrzebowania rynku w zakresie zapewnienia możliwości przesyłania paliwa gazowego w kierunku Niemiec (fizyczna usługa przesyłania zwrotnego). Usługa przesyłania zwrotnego jest obecnie świadczona z IV poziomem pewności dostaw zgodnie z aktualną Taryfą GAZ-SYSTEM S.A. dla usług przesyłania paliwa gazowego.

W badaniu udział wzięło udział ponad 20 firm z Polski i zagranicy. Wyniki zakończonej procedury są w ocenie Gaz-System S.A. obiecujące i wskazują na duże zainteresowanie rynku rozbudową połączeń międzysystemowych. Gaz-System S.A. prowadzi obecnie  konsultacje z operatorami systemów przesyłowych krajów sąsiadujących w celu skoordynowania dalszych działań w zakresie rozbudowy połączeń międzysystemowych objętych zakończonym badaniem.

Ewentualne decyzje inwestycyjne w zakresie rozbudowy krajowego systemu przesyłowego będą podejmowane przez Gaz-System S.A. do końca 2013 r. po uprzedniej alokacji przepustowości i wiążącym potwierdzeniu przez użytkowników systemu zapotrzebowania na dalsze zwiększanie przepustowości na tych kierunkach.