Od listopada trwają postępowania przetargowe ogłoszone przez Gaz-System ws. opracowania dokumentacji projektowej dla trzech interkonektorów gazowych: z Czechami, Słowacją i Litwą.

Połączenie gazowe ze Słowacją
Połączenie systemu gazowego Polski i Słowacji umożliwi rurociąg prowadzący od m. Strachocina do granicy z naszym południowym sąsiadem. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu upłynął 28 listopada. O pozyskanie kontraktu stara się 5 oferentów.
Połączenie gazowe z Czechami
Dokumentację projektową dla połączenia z Czechami – gazociąg Kędzierzyn-Koźle – granica polsko-czeska – wraz z tłocznią i stacją pomiarową chce opracować 6 oferentów. Wybrana firma będzie też odpowiedzialna za sprawowanie nadzoru autorskiego nad inwestycją. W tym postępowaniu wnioski przyjmowano do 8 grudnia.
W ramach inwestycji Gaz-System będzie współpracować ze swoim czeskim odpowiednikiem – NET4GAS s.r.o. Wspólne działania umożliwią zwiększenie zdolności przesyłowej połączenia międzysystemowego poprzez modernizację i budowę systemów przesyłowych po obu stronach granicy.
Połączenie gazowe z Litwą
Połączenie systemów gazowych Polski i Litwy umożliwi gazociąg prowadzony od Rembelszczyzny go granicy państwa. W tym postępowaniu zainteresowane firmy mogą składać wnioski do 23 grudnia.
W ramach tego projektu partnerem Gaz-Systemu jest jego litewski odpowiednik – Amber Grid.
Dotacja unijna na budową łączników gazowych ze Słowacją, Czechami i Litwą zapewniona
Pod koniec października Komisja Europejska potwierdziła dofinansowanie dla tych projektów, które traktowane są jako szczególnie ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa gazowego w Europie. W ramach projektu pn. „Łącząc Europę” łączna wartość dofinansowania dla tych projektów może wynieść 1,3 mld zł (312 mln EUR).
TYLKO U NAS: Wraz z rozwojem infrastruktury gazowej rośnie konkurencja na polskim rynku gazu

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.