O poparciu Austrii dla projektu kolejnej magistrali bałtyckiej informuje rosyjski dziennik Kommiersant, powołując się na rozmowy wicekanclerza Austrii z rosyjskim premierem – Dmitrijem Miedwiediewem.

Podczas wizyty Mitterlehner  w Moskwie doszło też do spotkania z ministrem rozwoju gospodarczego – Aleksiejem Ulukajewem, ministrem energetyki – Aleksandrem Nowakiem i prezesem Gazpromu –Aleksiejem Millerem. Kwestia rozbudowy gazociągu łączącego poprzez Morze Bałtyckie Rosję z Niemcami stanowiła jeden z najważniejszych elementów rozmów.

Austria ma zapewnić Rosji niezbędne wsparcie w sprawie budowy magistrali mimo obaw niektórych krajów unijnych, które obawiają się, że jeśli powstaną kolejne nitki Gazociągu Północnego, wzrośnie ich uzależnienie gazowe od Gazpromu. Mitterlehner wg rosyjskiego dziennika zapewnił również, że nieprzychylne stanowisko Finlandii w sprawie Nord Stream 2 również nie powinno stanowić poważnego problemu w realizacji inwestycji. Finlandia to jeden z krajów (poza Szwecja, Danią i Niemcami), które muszą się zgodzić na ułożenie rurociągu na terenie ich wód terytorialnych bądź w wyłącznych strefach ekonomicznych.

Nord Stream 2 – kolejne 55 mld m3 gazu rocznie z Rosji do Niemiec

Nord Stream 2 to projekt kolejnego gazociągu złożonego z dwóch nitek o łącznej przepustowości na poziomie 55 mld m3 gazu rocznie. Transport paliwa, tak jak w przypadku funkcjonującego już Gazociągu Północnego, będzie odbywać się bezpośrednio z Rosji do Niemiec z pominięciem krajów tranzytowych. Porozumienie ws. realizacji projektu na początku września 2015 r. zostało zawarte pomiędzy Gazpromem, niemieckimi spółkami E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskim Royal Dutch Shell, francuskim Engie i austriackim OMV.

Przeciwnicy projektu uważają, że wpłynie on na zwiększenie uzależnienia od Rosji niektórych krajów europejskich, w tym Polski, zaś zwolennicy twierdzą, iż zapewni on bezpieczeństwo dostaw surowca na większą skalę niż obecnie.

Pierwsza nitka Gazociągu Północnego o długości ponad 1220 km działa od listopada 2011 r., a druga została uruchomiona niecały rok później. Ich Łączna przepustowość to 55 mld m3 gazu rocznie. Rozbudowa gazociągu spowoduje podwojenie mocy przesyłowych.