Miller powiedział, że budowa drugiej magistrali bałtyckiej nie jest zagrożona, a inwestycja zostanie zrealizowana zgodnie z planem.

Aktualnie trwają przygotowania do przetargów na zakup rur. Jesienią ogłoszony zostanie przetarg związany z wyborem wykonawcy odpowiedzialnego za ułożenie gazociągu.

Prace budowlane mają ruszyć z początkiem roku 2018.

Dodał, że gazociąg będzie budowany w tym samym obszarze, w którym powstała magistrala Nord Stream 1. Oznacza to tym samym, że rosyjski monopolista dysponuje wszystkimi badaniami i ekspertyzami.

Nord Stream 2 – kolejne 55 mld m3 gazu rocznie z Rosji do Niemiec

Nord Stream 2 to projekt kolejnego gazociągu złożonego z dwóch nitek o łącznej przepustowości na poziomie 55 mld m3 gazu rocznie. Transport paliwa, tak jak w przypadku funkcjonującego już Gazociągu Północnego, będzie odbywać się bezpośrednio z Rosji do Niemiec z pominięciem krajów tranzytowych. Porozumienie ws. realizacji projektu na początku września 2015 r. zostało zawarte pomiędzy Gazpromem, niemieckimi spółkami E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskim Royal Dutch Shell, francuskim Engie i austriackim OMV.

Przeciwnicy projektu uważają, że wpłynie on na zwiększenie uzależnienia od Rosji niektórych krajów europejskich, w tym Polski, zaś zwolennicy twierdzą, iż zapewni on bezpieczeństwo dostaw surowca na większą skalę niż obecnie.

Pierwsza nitka Gazociągu Północnego o długości ponad 1220 km działa od listopada 2011 r., a druga została uruchomiona niecały rok później. Ich Łączna przepustowość to 55 mld m3 gazu rocznie. Rozbudowa gazociągu spowoduje podwojenie mocy przesyłowych.