Rada nadzorcza pozytywnie zaopiniowała Strategię Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. do 2025 r. „W ciągu najbliższych 10 lat spółka planuje koncentrować swoje działania na inwestycjach, które pozwolą zwiększyć przepustowość polskiej sieci przesyłowej gazu ziemnego oraz stworzyć techniczne możliwości do transportu gazu z różnych źródeł i kierunków” - podano w komunikacie.

„Zaktualizowana Strategia Gaz-System S.A. tworzy dla polskiego rynku gazu nowe perspektywy biznesowego rozwoju. Podnoszenie konkurencyjności poprzez realizację inwestycji zwiększających techniczne możliwości przesyłu gazu, zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania systemu przesyłowego oraz wzmocnienie pozycji Gaz-System S.A. na europejskim rynku energetycznym w wyniku utworzenia na bazie infrastruktury przesyłowej spółki fizycznego hubu gazowego w Polsce oraz wzrost przesyłu polskim systemem – to najważniejsze założenia przyjętej strategii” - podaje Gaz-System. Rada nadzorcza spółki pozytywnie zaopiniowała strategię do 2025 r.
Celem jest m.in. zwiększenie przepustowości polskiej sieci przesyłowej gazu ziemnego
W ciągu najbliższej dekady spółka planuje skupić się na inwestycjach, które pozwolą zwiększyć przepustowość polskiej sieci przesyłowej gazu ziemnego, a także stworzyć techniczne możliwości do transportu gazu z różnych źródeł i kierunków.
Strategią Gaz-Systemu jest połączyć się bezpośrednio z nowymi obszarami produkcji gazu ziemnego z kierunków północno-zachodnich do takich wielkości, które będą odpowiadać zapotrzebowaniu rynku polskiego, z lekkimi nadwyżkami - powiedział podczas prezentacji strategii prezes spółki Tomasz Stępień.
2000 km gazociągów i hub gazowy
W ramach programu inwestycyjnego 2015-2025 spółka planuje wybudować ponad 2000 km nowych gazociągów w zachodniej, południowej i wschodniej części Polski. Dalsza rozbudowa krajowej sieci przesyłowej, w tym powstanie nowych gazociągów w ramach Korytarza Gazowego Północ-Południe, a także budowa połączeń międzysystemowych z Litwą, Słowacją i Czechami, wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i będzie stanowić istotny wkład w rozwój europejskiego systemu przesyłowego.
Spółka planuje również budowę fizycznego hubu gazowego, pełniącego rolę regionalnego centrum obrotu gazem. Tym samym nasz kraj będzie mógł czerpać korzyści gospodarcze z położenia geograficznego w centralnej Europie.
Sytuacja, jaką mamy obecnie na polskim rynku gazu jest szczególna. Nowe inwestycje w infrastrukturę przesyłową w połączeniu z terminalem LNG w Świnoujściu zupełnie odmienią funkcjonujący obecnie model importowy. Realizacja Strategii Gaz-System S.A. pełni kluczową rolę w tym procesie. Nasze zasadnicze cele koncentrują się już nie tylko na zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego i radzeniu sobie w sytuacjach kryzysowych. Obecnie projektujemy nowe techniczne zdolności przesyłowe systemu i tworzymy taki rynek gazu, na którym możliwa będzie pełna alternatywa w doborze dostawców gazu do Polski i całkowita niezależność od dostaw z któregokolwiek kierunku. Ambicją Gaz-System S.A. jest stać się silną, konkurencyjną spółką przesyłową w Europie Środkowo-Wschodniej, która posiada połączenia między różnymi źródłami produkcji gazu ziemnego i systemami ościennymi, gdzie prowadzą działalność potencjalni odbiorcy gazu. Liberalizacja, której podstawą będzie elastyczność wyboru surowca z różnych źródeł i kierunków zapewni naszym obecnym i przyszłym klientom optymalne, konkurencyjne warunki biznesowe – powiedział Tomasz Stępień, prezes zarządu spółki.
Trzy strategiczne kierunki rozwoju
Poziom nakładów inwestycyjnych spółki na rozwój systemu przesyłowego utrzyma się na poziomie realizowanym w ostatnich latach. Jak podaje Gaz-System, w strategii zdefiniowano trzy kierunki rozwoju spółki do 2025 r.:
- budowa silnej pozycji spółki dzięki aktywnemu zaangażowaniu w proces integracji europejskiego rynku gazu – budowa infrastruktury, która przyczyni się do zwiększenia przesyłu gazu ziemnego od producentów oraz takiej, która da największe szanse na odbiór gazu z nowych kierunków. To także realizacja połączeń transgranicznych wraz z rozbudową krajowej infrastruktury przesyłowej wymaganej do optymalnego działania interkonektorów. Planuje się też stworzenie oraz wypromowanie w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej hubu gazowego na bazie infrastruktury zarządzanej przez spółkę - istotny jest tu również projekt budowy własnego magazynu i świadczenie usługi magazynowania;
- zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania systemu przesyłowego oraz zachowanie ciągłości świadczenia usług przesyłowych – kontynuacja i usprawnianie procesu obsługi czynności eksploatacyjnych przez służby własne operatora, co pozwoli na lepsze wykorzystanie potencjału pracowników zatrudnionych w spółce;
- podnoszenie efektywności operacyjnej i organizacyjnej spółki – realizowane będą procesy optymalizacji kosztowej i struktury finansowania firmy, a także działania zapewniające skuteczną realizację pozostałych kierunków strategicznych (m.in. odpowiednie dostosowanie systemów informatycznych czy proaktywna polityka personalna).
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. jest spółką odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.