Około 108 mln EUR otrzymały spółki Gaz-System (polski operator systemu przesyłowego) oraz Eustream (słowacki operator) na budowę polsko-słowackiego połączenia gazowego.
Fot. Gaz-System
Kwota pochodzi z instrumentu „Łącząc Europę” (CEF). Co ciekawe, jest to najwyższe dofinansowanie przyznane przez Komisję Europejską w 2017 r. spośród 18 zgłoszonych projektów rozbudowy infrastruktury energetycznej w UE. Finansowe wsparcie dla gazociągu Polska–Słowacja to niewątpliwy sukces dla obu stron projektu. Połączenie otworzy rynek słowacki na import gazu z terminalu LNG w Świnoujściu – powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz-System.
O gazociągu Polska–Słowacja
Gazociąg Polska–Słowacja (wraz z wewnętrzną infrastrukturą gazu ziemnego w Polsce) jest częścią Korytarza Północ–Południe. Zgodnie z planami, dwukierunkowy interkonektor połączy słowacką tłocznię gazu położoną w miejscowości Veľké Kapušany z leżącym na terytorium Polski węzłem gazu w miejscowości Strachocina. Całkowita długość gazociągu to 164 km. Około 58 km będzie przebiegać przez na terytorium Polski.
Projekt połączenia międzysystemowego Polska–Słowacja obejmuje także niezbędną rozbudowę wewnętrznej sieci przesyłowej w południowo-wschodniej Polsce, budowę tłoczni w Strachocinie, modyfikację istniejącej tłoczni Veľké Kapušany i budowę stacji pomiarowej w pobliżu granicy polsko-słowackiej – czytamy w komunikacie spółki.
Przypominamy, że w 2013 r. KE dała budowie gazociągu status projektu będącego przedmiotem wspólnego zainteresowania (ang. Project of Common Interest – PCI). W 2015 r. inwestcja otrzymała wsparcie z UE dla prac planistycznych i projektowych.
Czytaj także: "Gazociąg Dakota Access: protesty Indian bez rezultatu"
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.