Zarząd PGNiG przypomniał, że zgodnie z zapisami kontraktu jamalskiego, nowa cena może wejść w życie trzy lata po wejściu w życie poprzedniej zmiany.

- Biorąc pod uwagę, że ewentualna zmiana ceny w wyniku trwających negocjacji i postępowania arbitrażowego (...) może wejść w życie z dniem 1 listopada 2014 r., każda ze stron kontraktu jamalskiego może żądać kolejnej renegocjacji ceny kontraktowej od 1 listopada 2017 r. Złożenie wniosku przez PGNiG inicjuje ten proces - czytamy w komunikacie.

 

Kontrakt jamalski na dostawy gazu ziemnego do Polski podpisano 25 września 1996 r. Obowiązuje do 2022 r. Dotyczy około 10 mld m3 gazu transportowanego gazociągiem Jamał-Europa. Polski odcinek to około 683 km.

W 2010 r. parafowano już aneks dotyczący zwiększenia dostaw rosyjskiego gazu do Polski o około 2 mld m3 rocznie.

W ciągu roku w Polsce konsumowane jest około 16 mld m3 gazu. Krajowe wydobycie to około 4,8 mld m3, co oznacza konieczność importu. Największe dostawy, właśnie na podstawie kontraktu jamalskiego, docierają do nas z Rosji.

Gazociągiem jamalskim (łączna długość niemal 4200 km) paliwo Gazpromu płynie przez Białoruś i Polskę do Niemiec. Na naszym terenie rurociąg został oddany w 1999 r.

Przeczytaj także: PGNiG w większym stopniu wykorzysta terminal LNG w Świnoujściu