28 sierpnia br. podpisany został aneks do umowy z 18 marca 2010 r. między spółką PGNiG a operatorem terminalu w Świnoujściu – spółką Polskie LNG.

Aneks będzie obowiązywał od 1 stycznia 2018 r. do 1 stycznia 2035 r. Na jego mocy PGNiG zarezerwowało dodatkowe 35% mocy regazyfikacji w terminalu LNG. Oznacza to, że od 2018 r. będzie w stanie sprowadzić drogą morską LNG, które po regazyfikacji będzie odpowiadało około 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie.

Dzięki rozszerzeniu umowy PGNiG ma prowadzić działania zmierzające do dywersyfikacji kierunków  dostaw gazu, a tym samym przyczyniać się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Dostawy gazu LNG do Polski

Na podstawie umowy tegazyfikacji oraz aneksu PGNiG będzie mógł odbierać w Świnoujściu LNG pochodzące z długoterminowych umów zawartych z Qatargas 29 czerwca 2009 r. oraz 14 marca 2017 r., a także optymalizować portfel gazu spółki poprzez zawieranie kontraktów na zakup LNG w średnim i krótkim terminie – czytamy w komunikacie spółki.

Szczegóły podpisania aneksu

Zgodnie z informacjami PGNiG, rezerwacja dodatkowych mocy odbyła się zgodnie z zapisami Instrukcji Terminalu. Z kolei podstawą do naliczania opłat za usługi będzie taryfa, obowiązująca w okresie trwania Umowy Regazyfikacji, zatwierdzona przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Umowa została zawarta pod warunkiem uzyskania przez Polskie LNG wymaganych zgód korporacyjnych oraz przedstawienia spółce Polskie LNG przez PGNiG przewidzianego umową przydziału przepustowości, zgodnie z Instrukcją Terminalu, przed terminem rozpoczęcia świadczenia usługi – podano w komunikacie.

Przeczytaj również: "Gaz-System. Jest data oddania gazociągu Czeszów-Wierzchowice"