11 stycznia br. zainaugurowano budowę gazociągu Tworóg–Kędzierzyn-Koźle. Prawie 45-kilometrowy rurociąg już za około dwa lata zostanie włączony do polskiego systemu infrastruktury przesyłowej. W ramach realizacji projektu konieczne będzie wykonanie dwóch przekroczeń kanałów; w obu przypadkach zastosowane będzie rozwiązanie bezwykopowe.
Fot. Gaz-System S.A.
Gazociąg Tworóg–Kędzierzyn-Koźle jest jednym z kluczowych projektów w planie rozwoju sieci przesyłowej kraju i jednocześnie wraz z innymi połączonymi gazociągami będzie elementem zachodniej nitki korytarza gazowego Północ–Południe - zaznaczył Piotr Kurzawa, dyrektor pionu inwestycji spółki Gaz–System, dodając: Z tego względu oczekujemy od wszystkich podmiotów zaangażowanych w proces budowy sprawnego i terminowego zakończenia inwestycji.
Gazociąg relacji Tworóg–Kędzierzyn-Koźle, o średnicy DN1000, osiągnie długość 43,4 km. Zostanie wybudowany na terenie województw śląskiego i opolskiego, w gminach: Tworóg, Wielowieś, Toszek, Rudziniec oraz Kędzierzyn-Koźle.
W ramach realizacji inwestycji powstanie również węzeł gazowy w Tworogu. Zaprojektowano na nim śluzy nadawcze i odbiorcze tłoka, które umożliwią czyszczenie i konserwację gazociągów.
Nowy gazociąg stanowić ma element zachodniej nitki korytarza gazowego Północ–Południe, który docelowo połączy terminal LNG w Świnoujściu z jego chorwackim odpowiednikiem oraz z gazociągiem Baltic Pipe. Na terenie Polski będzie połączony z projektowanymi gazociągami: Tworóg–Tworzeń oraz Zdzieszowice–Kędzierzyn-Koźle.
Oddanie do użytku tego połączenia zwiększy krajowe zdolności przesyłowe, a także wpłynie na uatrakcyjnienie lokalnych terenów pod kątem inwestycyjnym. Umożliwi również szerszą dywersyfikację dostaw gazu ziemnego do Polski.
Gazociąg Tworóg–Kędzierzyn-Koźle: zakres prac
Na trasie nowo powstającego gazociągu wykonane zostaną dwa przekroczenia kanałów w technologii HDD (ang. Horizontal Directional Drilling). Jak podaje wykonawca, każde z przekroczeń osiągnie długość około 750 m.
W zakres zadań, wpisanych do kontraktu, oprócz budowy rurociągu, wchodzi również budowa linii telemetrycznej światłowodowej wzdłuż projektowanego gazociągu (wraz z infrastrukturą podziemną i naziemną), budowa trzech zespołów zaporowo–upustowych i węzła gazowego o przepustowości Q=200 tys. Nm3/godz., nagazowanie z włączeniem w istniejącą sieć oraz uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.
Na spotkanie inauguracyjne Gaz-System (inwestor) zaprosił wszystkie zaangażowane w projekt firmy: IDS-BUD S.A. (generalnego wykonawcę), SGS Polska sp. z o.o. (pełniącą nadzór inwestorski) orz MGGP S.A. (wykonawcę dokumentacji projektowej oraz nadzoru autorskiego). Uczestnicy spotkania podkreślali strategiczne znaczenie inwestycji i wyrazili chęć wzajemnej współpracy w ramach realizacji zadania.
Zakończenie budowy zaplanowane zostało na 2020 r.
Projekt został wpisany do katalogu inwestycji towarzyszących inwestycjom w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Komisja Europejska nadała tej inwestycji status projektu o znaczeniu wspólnotowym (PCI).
Inwestycja jest dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.
Przeczytaj także: Lotos: opóźni się start projektu EFRA
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.