Spółka Gaz-System realizuje szeroko zakrojony program inwestycyjny, w ramach którego na lata 2015–2025 zaplanowano budowę ponad 2000 km gazociągów zlokalizowanych w zachodniej, południowej i wschodniej części kraju. W ramach tych inwestycji wiele odcinków wykonywanych jest z wykorzystaniem technologii bezwykopowych. Tylko w tym roku zostanie wykonane około 130 ze 181 przejść bezwykopowych zakontraktowanych do zrealizowania w ramach prowadzonych aktualnie projektów.
Budowa gazociągu Hermanowice–Strachocina. Fot. Gaz-System S.A.
W latach 2018–2020 Gaz-System będzie realizował inwestycje strategiczne polegające na budowie nowych gazociągów przesyłowych o wartości 4 167 000 000 zł w ramach Korytarza Gazowego Północ–Południe. W każdym z projektów budowy tych gazociągów, wchodzących w skład Korytarza, będą wykorzystywane technologie bezwykopowe – mówi Tomasz Pietrasieński, rzecznik prasowy spółki.
Ponad 260 przekroczeń bezwykopowych w ciągu trzech lat
W 2018 r. budowany będzie gazociąg DN1000 relacji Zdzieszowice–Brzeg na Opolszczyźnie. Jego długość to 84 km. Na tej trasie planowane jest wykonanie jednego przewiertu HDD (ang. Horizontal Directional Drilling, horyzontalne wiercenie kierunkowe) oraz jedno przekroczenie w technologii Direct Pipe. Ponadto na trasie tego rurociągu zaplanowano 54 poziome przejścia bezwykopowe innego typu.
Z kolei na trasie gazociągu DN1000 relacji Strachocina–Pogórska Wola (Podkarpacie, Małopolska) o długości 97,5 km wykonanych ma być aż dziewięć przejść w technologii Direct Pipe i 75 innych bezwykopowych poziomych przekroczeń.
W przyszłym roku kontynuowane będą postępowania przetargowe i podpisywane umowy z wykonawcami dotyczące pięciu odcinków gazociągów DN1000, których łączna długość wynosi ponad 330 km. W sumie w ramach tych rurociągów zrealizowanych zostanie osiem wierceń w technologii HDD oraz siedem w technologii Direct Pipe.
· Brzeg–Kiełczów (o długości 49 km) – 4 x HDD i 1 x Direct Pipe,
· Zdzieszowice–Kędzierzyn (o długości 17,4 km) – 1 x HDD,
· Kędzierzyn Koźle–Tworóg (o długości 43,4 km) – 2 x HDD,
· Tworóg–Tworzeń (o długości 56 km) – 3 x Direct Pipe,
· Tworzeń–Pogórska Wola (o długości 168 km) – 1 x HDD i 3 x Direct Pipe.
Łącznie w ramach budowy tych gazociągów w ciągu najbliższych trzech lat zrealizowane zostaną 263 przejścia bezwykopowe poziome (przeciski z wykorzystaniem rur stalowych, przewierty poziome sterowane, mikrotunelowanie). Część prac bezwykopowych dla tych projektów będzie realizowana już w przyszłym roku – podkreśla Pietrasieński.
Cztery duże instalacje HDD
Rok 2017 jest rekordowy w historii spółki Gaz-System pod względem wykorzystania technologii bezwykopowych – zrealizujemy łącznie cztery bardzo duże instalacje HDD – mówi rzecznik.
Latem na trasie gazociągu DN1000 Czeszów–Kiełczów na terenie woj. dolnośląskiego zostały wykonane dwa przekroczenia w technologii HDD. Ich długości to 687 i 540 m.
12 listopada br. na trasie gazociągu DN1000 relacji Lwówek–Odolanów zakończyła się realizacja przewiertu HDD na długości 1022 m pod Kanałem Wonieść. Jak podkreśla inwestor, był to najtrudniejszy tego typu przewiert spośród wszystkich wykonanych w Polsce.
Z kolei na pierwszą połowę grudnia planowane jest zakończenie wiercenia w technologii HDD i instalacja rury pod rzeką San na Podkarpaciu na trasie gazociągu Hermanowice–Strachocina. Aktualnie prowadzone jest rozwiercanie otworu do docelowej średnicy 42” (1067 mm). Zostanie w nim zainstalowana rura o średnicy 712 mm.
W ramach zakontraktowanych projektów w tym roku wykonanych zostanie blisko 130 ze 181 przejść bezwykopowych. Poza technologią HDD stosowane są też przeciski z wykorzystaniem rury stalowej (67 szt.), przewierty poziome sterowane (27 szt.) oraz mikrotunelowanie (36 szt.).
Dobiega końca budowa czterech gazociągów
Realizowane obecnie kontrakty dotyczące budowy gazociągów przebiegają zgodnie z planem. Przed końcem roku zakończone zostaną przekroczenia bezwykopowe na budowie gazociągu DN1000 Czeszów–Kiełczów (o długości 33 km) oraz gazociągu DN1000 Krobia–Odolanów (o długości 54,1 km) realizowanego jako II etap gazociągu Lwówek–Odolanów.
Jeśli chodzi o dwa inne znajdujące się w budowie rurociągi, to w przypadku gazociągu DN1000 relacji Lwówek–Krobia (113,5 km, I etap gazociągu Lwówek–Odolanów) oraz DN700 Hermanowice–Strachocina (72 km) przejścia bezwykopowe będą gotowe w pierwszej połowie 2018 r.
W tym roku do eksploatacji oddano gazociąg DN1000 Czeszów–Wierzchowice o długości 14 km na Dolnym Śląsku. W ramach tego odcinka wykonanych zostało aż sześć przekroczeń bezwykopowych o łącznej długości 3,4 km. Cztery z nich zrealizowano w technologii HDD, a dwa w technologii Direct Pipe. Co istotne, na tym odcinku po raz pierwszy w Polsce zastosowano technologię Direct Pipe – suma długości obu przewiertów to 1160 m.
Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System S.A. jest odpowiedzialny za transport paliw gazowych siecią przesyłową na terenie całego kraju. Do obowiązków spółki należy m.in. prowadzenie ruchu sieciowego, zapewnienie równoprawnego dostępu do sieci przesyłowej podmiotom uczestniczącym w rynku gazu, konserwacja, remonty i rozbudowa instalacji przesyłowych oraz magazynowych. Jest właścicielem spółki Polskie LNG.
Przeczytaj także: Pierwsze w Polsce przekroczenia w technologii Direct Pipe
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.