• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Baltic Pipe: PGNiG może szykować portfel dostaw gazu

Opublikowano: 30-01-2018 Źródło: PAP, inzynieria.com

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zawarło z duńskim operatorem przesyłowym Energinet umowę na przesył gazu w ramach procedury Open Season 2017 projektu Baltic Pipe – podała polska spółka. To znaczy, że PGNiG może rozpocząć przygotowywanie portfela dostaw gazu, które będą przesyłane gazociągiem Baltic Pipe.


Baltic Pipe: PGNiG szykuje już portfel dostaw gazu? Fot. Gaz-System Baltic Pipe: PGNiG szykuje już portfel dostaw gazu? Fot. Gaz-System

Kontrakt z Energinet będzie obowiązywać od 1 października 2022 r. do 30 września 2037 r. Wcześniej została już podpisana umowa ze spółką Gaz-System. Jak poinformowano, zawarcie umów przesyłowych z Gaz-System oraz Energinet, o łącznej wartości 8,1 mld zł, jest ostatnim etapem Open Season 2017.

PGNiG spodziewa się, iż operatorzy podejmą decyzję inwestycyjną w sprawie Baltic Pipe w tym roku – powiedział Maciej Woźniak, wiceprezes PGNiG (cyt. za Polską Agencją Prasową – PAP).


Jak wynika z przekazanych przez wiceprezesa informacji, PGNiG zamierza zabezpieczać portfel dostaw gazociągiem Baltic Pipe w taki sposób, by w 2022 r. być gotowym do pełnego umożliwienia dostaw z tego kierunku.


Grafika: Gaz-System Grafika: Gaz-System

Gazociąg Baltic Pipe połączy duński i polski system przesyłowy, pozwalając na transport gazu ziemnego z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. Jego długość osiągnie między 260 a 310 km długości. Planowana przepustowość to 10 mld m3 rocznie.

Inwestycja, oprócz budowy podmorskiego gazociągu, obejmuje m.in. modernizację polskiej i duńskiej sieci przesyłowej, powstanie tłoczni gazu na Zelandii (Dania) i terminalu odbiorczego (Polska) oraz rozbudowę polskich tłoczni.

Jak podała PAP, Gaz-System złożył do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Urzędu Morskiego w Szczecinie i Słupsku wnioski o wydanie decyzji administracyjnych, uzgadniających warunki układania i utrzymywania podmorskiego gazociągu Baltic Pipe. Dokumenty obejmują korytarze o szerokości 1 km, dla trzech wariantów przebiegu gazociągu w polskich obszarach morskich.

Przeczytaj także: Gaz-System przygotowuje teren pod budowę gazociągu do EC Żerań

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!