Umorzono ostatnią część postępowania administracyjnego dotyczącego pozwolenia na budowę dla gazociągu przyłączeniowego relacji Tłocznia Rembelszczyzna–Elektrociepłownia Żerań. Oznacza to, że inwestor dysponuje już wszystkimi zgodami administracyjnymi dla tego przedsięwzięcia.
EC Żerań. Fot. PGNiG Termika
Decyzją administracyjną umorzono w całości postępowanie dotyczące ponownego rozpatrzenia kwestii ustalenia opłat z tytułu zezwolenia na usunięcie drzew i krzewów oraz określenia skali nasadzeń zastępczych. Gaz-System, jako spółka Skarbu Państwa działająca zgodnie z prawem, zobowiązana jest tym samym do wykonania wspomnianej decyzji – podano w komunikacie.
Firma deklaruje realizację wcześniejszej zapowiedzi, że po wybudowaniu gazociągu nasadzi 1500 szt. drzew o obwodzie minimum 8 cm na wysokości 1 m w pasie montażowym. Pomysł ten jest wynikiem m.in. konsultacji społecznych, jakie spółka przeprowadziła pod koniec ub. r. w sprawie zagospodarowania terenów wzdłuż Kanału Żerańskiego.
Gaz-System zwrócił uwagę, że w trakcie trwania postępowania w życie weszły zmiany do przepisów specustawy o terminalu LNG w Świnoujściu. Ponieważ są one podstawą wydawania pozwoleń dla strategicznych inwestycji spółki, rzutowały także na decyzje administracyjne dla przedsięwzięcia w Żeraniu.
Ich [zmian – red.] celem było uporządkowanie i usprawnienie uzyskiwania zgód administracyjnych, tak aby zapewnić terminową realizację kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego państwa projektów. W nowelizacji przepisów z lipca 2018 r. doprecyzowano niektóre regulacje, a także wprowadzono nowe rozwiązania prawne np. w kwestiach środowiskowych. Z dniem wejścia w życie niniejszej ustawy wygasają wydane przed tym dniem decyzje o pozwoleniu na budowę dla przygotowywanej inwestycji Gaz-System na Żeraniu, w części dotyczącej opłat z tytułu wycinki drzew i krzewów oraz obowiązku nasadzeń zastępczych lub kompensacyjnych – wyjaśnia firma.
Budowa gazociągu do EC Żerań jest jedną z najważniejszych inwestycji Gaz-Systemu, niezbędną do uruchomienia bloku parowo-gazowego w elektrociepłowni, który ma zastąpić węglowe kotły parowe. Stalowy rurociąg będzie miał 500 mm średnicy, a ułożony zostanie na głębokości minimum 1,7 m.
Na ponad 10-kilometrowej trasie gazociągu znajdują się zarówno tory kolejowe, obiekty inżynieryjne, jak i elementy infrastruktury ciepłowniczej, dlatego do realizacji prac wykorzystane zostaną metody bezwykopowe: mikrotunelowanie, przecisk oraz horyzontalne wiercenie kierunkowe (HDD – ang. Horizontal Directional Drilling). W sumie wykonanych zostanie aż dziewięć przekroczeń bezwykopowych.
Harmonogram inwestycji zakłada, że prace liniowe mają zakończyć się w grudniu 2019 r. Najważniejszymi efektami przedsięwzięcia realizowanego w Żeraniu ma być zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła i energii elektrycznej oraz poprawa jakości powietrza w aglomeracji warszawskiej. Polepszy się także efektywność pracy elektrociepłowni – produkcja energii elektrycznej ma zwiększyć się o 80%.
Elektrociepłownia Żerań uruchomiona została w 1954 r. Jest drugim co do wielkości (po Elektrociepłowni Siekierki) źródłem ciepła dla Warszawy. Podstawowe jednostki wytwórcze w zakładzie to: dwa kotły fluidalne, pięć kotłów parowych, cztery kotły wodne oraz osiem turbozespołów ciepłowniczych, w tym jeden turbozespół przeciwprężny. Moc cieplna to 1580 MWt, natomiast moc elektryczna brutto – 386 MW. Zakład może ogrzać około 43% warszawskich budynków i zaświecić nawet 6 mln żarówek o mocy 60 W. Elektrociepłownią zarządza spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) – PGNiG Termika S.A.
Przeczytaj także: Rekordowe w skali kraju przekroczenie HDD na Dolnym Śląsku
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.