• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Jest zgoda na budowę części gazociągu Baltic Pipe

Opublikowano: 08-01-2020 Źródło: UW w Poznaniu, inzynieria.com

Wojewoda wielkopolski wydał zgodę na budowę gazociągu wysokiego ciśnienia na terenie gmin Międzychód i Lwówek. Odcinek będzie mieć 20 km długości. Jest elementem budowy gazociągu Goleniów–Lwówek, który z kolei zawiera się w projekcie Baltic Pipe.


Fot. AP/Adobe Stock Fot. AP/Adobe Stock
  • Gazociąg Goleniów–Lwówek ma mieć około 191 km długości
  • Jego nominalna średnica wyniesie 1000 mm
  • Cały projekt Baltic Pipe ma potrwać do października 2022 r.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, którego celem jest utworzenie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego. Efektem projektowanej inwestycji będzie zwiększenie niezawodności przesyłu gazu ziemnego, a w skali kraju zwiększenie zdolności przesyłowych i stopnia dywersyfikacji źródeł gazu zimnego. Jednak to przede wszystkim projekt, który gwarantuje nam bezpieczeństwo energetyczne i w naszym narodowym interesie jest jak najszybsze zrealizowane tej inwestycji – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.


Na terenie gmin Międzychód i Lwówek powstanie stalowy gazociąg DN1000, a także zespół włączeniowy i stacja regulacyjno-pomiarowa (oba obiekty na węźle Lwówek).  Cały gazociąg Goleniów–Lwówek ma mieć około 191 km długości, nominalną średnicę DN1000, a ciśnienie robocze 8,4 MPa. Jego trasę wyznaczono na terenie trzech województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Obejmie zasięgiem 15 gmin: Goleniów, Maszewo, Stargard, Dolice, Przelewice, Pełczyce, Strzelce Krajeńskie, Zwierzyn, Santok, Deszczno, Skwierzyna, Przytoczna, Pszczew, Międzychód i Lwówek.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA

Rurociągiem Goleniów–Lwówek przesyłane ma być paliwo pochodzące z gazociągu Baltic Pipe i terminalu LNG w Świnoujściu. W ramach Baltic Pipe powstanie podmorski gazociąg (310 km długości) o przepustowości 10 mld m³/rok. Po stronie polskiej za realizację projektu odpowiada Gaz-System, a po stronie duńskiej – Energinet. Całe zamierzenie składa się z pięciu głównych elementów: budowy gazociągów na dnie Morza Północnego (między norweskim a duńskim systemem przesyłowym) oraz na dnie Morza Bałtyckiego (między duńskim a polskim systemem przesyłowym); a także rozbudowy duńskiego i polskiego systemu przesyłowego oraz budowy tłoczni gazu w Danii (Zelandia). W Polsce, poza tym Goleniów–Lwówek, zaplanowano także gazociąg łączący podmorski przewód z krajowym systemem przesyłowym oraz rozbudowę tłoczni gazu Goleniów i Odolanów, ponadto budowę tłoczni Gustorzyn.

Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System

Projekt Baltic Pipe oznacza budowę gazociągu o łącznej długości 900 km. Budowa podmorskiej części ma rozpocząć się w 2020 r. Wszystko powinno być gotowe w październiku 2022 r.

Przeczytaj także: Jest pierwszy gazociąg, który rozprowadzi gaz z Baltic Pipe

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.