Do Polski dotarła główna część maszyny MTBM (ang. Microtunnel Boring Machine), która będzie wykorzystana do tzw. lądowania, czyli budowy połączenia podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe z odcinkiem lądowym. Wiercenie ma być prowadzone od lądu w kierunku morza.
Fot. Linkedin.com/gaz-system
Wyjście Baltic Pipe na ląd w Polsce wyznaczono w rejonie miejscowości Niechorze i Pogorzelica (obie znajdują się w gminie Rewal). Planowany mikrotunel będzie mieć około 600 m długości. Komorę startową dla MTBM przewidziano 200 m od brzegu w głąb lądu, a odbiorczą – około 400 m od linii brzegowej w stronę morza. Mikrotunel będzie drążyć maszyna o długości 13 m, wadze 100 ton i tarczy o średnicy 2,5 m. Stałą obudowę tego odcinka gazociągu stanowić ma rura betonowa.
Źródło: Gaz-System
Były dwie możliwości wyjścia odcinka Baltic Pipe
Alternatywnym miejscem wyjścia Baltic Pipe na ląd w Polsce była miejscowość Rogowo (gmina Trzebiatów), a wybór docelowej lokalizacji poprzedziły analizy dna Bałtyku, badania środowiskowe, geofizyczne i geotechniczne, które przeprowadzono przygotowując ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Bezwykopowa budowa pozwoli na nieingerowanie i pozostawienie plaży oraz wydm i klifów w stanie nienaruszonym.
Co warte podkreślenia, technologia bezwykopowa zostanie użyta także do budowy na terenie Polski lądowych części Baltic Pipe. Ponownie wykorzystane zostanie mikrotunelowanie, ale także metody HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) oraz Direct Pipe.
Dodajmy, że w Danii Baltic Pipe na ląd wyjdzie w miejscowości Faxe South. Również tutaj do tzw. lądowania wykorzystana zostanie metoda mikrotunelowania, przy czym powstanie połączenie o długości 1000 m (400 m w głąb lądu oraz 600 m od linii brzegowej w stronę morza).
Po co budować Baltic Pipe?
Baltic Pipe, który będzie układany na dnie Morza Bałtyckiego, ma mieć 310 km długości. Został zaprojektowany w taki sposób, by można było poprzez niego transportować 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 z Polski do Danii. W ramach tej inwestycji powstanie też m.in. terminal odbiorczy oraz tłocznia gazu w Danii. Po stronie polskiej za realizację projektu odpowiada Gaz-System, a po stronie duńskiej – Energinet.
Źródło: Gaz-System
Celem budowy Baltic Pipe jest wzmocnienie dywersyfikacji dostaw gazu, integracja rynku, ujednolicenie cen i zapewnienie bezpieczeństwa dostaw przede wszystkim w Polsce i Danii, ale także w Europie Środkowo-Wschodniej oraz w regionie Morza Bałtyckiego. Przesył gazu powinien ruszyć od października 2022 r.
Przeczytaj także. Gazociąg Polska–Litwa: przekroczenie rzeki w woj. podlaskim
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.