We wtorek (3 sierpnia 2021 r.) wykonano symboliczny tzw. złoty spaw, czyli ostatnie złącze montażowe na interkonektorze gazowym Polska–Słowacja. To oznacza, że roboty dobiegają już końca.

Interkonektor DN1000 Polska–Słowacja ma łącznie 164 km długości (61 km w Polsce, 103 km na Słowacji). Na terenie naszego kraju przebiega przez trzy gminy woj. podkarpackiego: Sanok, Bukowsko i Komańcza, a po stronie słowackiej kończy się na tłoczni gazu Velke.
Rurociągiem będzie mógł płynąć m.in. LNG z terminala w Świnoujściu oraz gaz z Baltic Pipe. W planie jest przesyłanie do 4,7 mld m3 gazu rocznie w stronę Słowacji lub 5,7 mld m3 do Polski.
Tak wykonano złoty spaw na gazociągu Polska–Słowacja: zobacz zdjęcia
Po naszej stronie budowa ruszyła we wrześniu 2019 r., a po słowackiej rok wcześniej. Połączenie systemów gazowych Polski i Słowacji przyczyni się do zwiększenia regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu i jest ważnym elementem współpracy państw w ramach inicjatywy Trójmorza. Zaawansowanie prac budowlanych na interkonektorze obecnie sięga ponad 90%. Zakończenie inwestycji i uruchomienie gazociągu planujemy zgodnie z wcześniej deklarowanymi na rynku terminami, czyli w I kwartale 2022 r. – powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
W ramach budowy tego gazociągu w Polsce wykonano ponad 20 bezwykopowych przekroczeń, w tym przewiert HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) w podłożu skalnym pod rzeką Sanoczek na głębokości 50 m i o długości 1124 m.
Przeczytaj także: Półmetek budowy gazociągu Baltic Pipe

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.