We wtorek (3 sierpnia 2021 r.) wykonano symboliczny tzw. złoty spaw, czyli ostatnie złącze montażowe na interkonektorze gazowym Polska–Słowacja. To oznacza, że roboty dobiegają już końca.
Fot. Gaz-System
Interkonektor DN1000 Polska–Słowacja ma łącznie 164 km długości (61 km w Polsce, 103 km na Słowacji). Na terenie naszego kraju przebiega przez trzy gminy woj. podkarpackiego: Sanok, Bukowsko i Komańcza, a po stronie słowackiej kończy się na tłoczni gazu Velke.
Rurociągiem będzie mógł płynąć m.in. LNG z terminala w Świnoujściu oraz gaz z Baltic Pipe. W planie jest przesyłanie do 4,7 mld m3 gazu rocznie w stronę Słowacji lub 5,7 mld m3 do Polski.
Tak wykonano złoty spaw na gazociągu Polska–Słowacja: zobacz zdjęcia
Po naszej stronie budowa ruszyła we wrześniu 2019 r., a po słowackiej rok wcześniej. Połączenie systemów gazowych Polski i Słowacji przyczyni się do zwiększenia regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu i jest ważnym elementem współpracy państw w ramach inicjatywy Trójmorza. Zaawansowanie prac budowlanych na interkonektorze obecnie sięga ponad 90%. Zakończenie inwestycji i uruchomienie gazociągu planujemy zgodnie z wcześniej deklarowanymi na rynku terminami, czyli w I kwartale 2022 r. – powiedział prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień.
W ramach budowy tego gazociągu w Polsce wykonano ponad 20 bezwykopowych przekroczeń, w tym przewiert HDD (ang. Horizontal Directional Drilling) w podłożu skalnym pod rzeką Sanoczek na głębokości 50 m i o długości 1124 m.
Przeczytaj także: Półmetek budowy gazociągu Baltic Pipe
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.