• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Rozpoczyna się budowa gazociągu do Elektrowni Dolna Odra

Opublikowano: 21-03-2022 Źródło: Gaz-System

Spółka Gaz-System, operator gazowej sieci przesyłowej i terminalu LNG, podpisała umowę na wybudowanie liczącego około 63 km gazociągu dostarczającego paliwo do budowanej Elektrowni Dolna Odra. Prace budowlane rozpoczną się na przełomie marca i kwietnia 2022 r.


System przesyłowy. Fot: Gaz-System System przesyłowy. Fot: Gaz-System

Gazociąg przyłączeniowy o średnicy DN700 i ciśnieniu MOP 8,4 MPa zostanie poprowadzony przez woj. zachodniopomorskie na terenie gmin Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Banie, Bielice, Gryfino, Widuchowa. Trasę relacji Przywodzie–Dolna Odra zaprojektowano tak, by nie kolidowała z zabudową mieszkaniową. Rurociąg o długości około 63 km połączy Elektrownię Dolna Odra w miejscowości Nowe Czarnowo do zespołów zaporowo-upustowych istniejącego gazociągu Szczecin–Lwówek. Zostanie też wybudowana stacja gazowa o przepustowości 250 000 m3/godz.

- Elektrownia Dolna Odra będzie korzystać z gazu ziemnego dostarczanego do Polski za pośrednictwem rozbudowywanego terminalu LNG w Świnoujściu oraz będącego na ukończeniu gazociągu Baltic Pipe. Zakończenie prac budowlanych zostało zaplanowane na przełomie III i IV kwartału 2023 r. – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-Systemu.

Źródło: Gaz-System Źródło: Gaz-System

Budowana elektrownia należy do spółki PGE GiEK. Budowa elektrowni gazowo-parowej wynika z rosnącego zapotrzebowania na moce wytwórcze w systemie elektroenergetycznym Polski, także w woj. zachodniopomorskim. Dzięki nowoczesnej jednostce wytwórczej i gazociągowi przyłączeniowemu wzrośnie bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Krajowy System Elektroenergetyczny otrzyma energię elektryczną z niskoemisyjnego źródła – bloki w Dolnej Odrze będą wyposażone w turbiny klasy H o sprawności 63%. Poprzednia generacja turbin osiągała 59–60%. Bloki zasilane gazem są elastyczne i będą mogły kompensować produkcję z licznych na Pomorzu farm wiatrowych. Produkcja pozwoli na pokrycie potrzeb 1,5 mln gospodarstw domowych oraz licznych zakładów przemysłowych.

Przeczytaj także: TAP transportuje pierwsze 10 mld m3 gazu ziemnego do Europy

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.