10 mld m3 to symboliczny, ale ważny kamień milowy. Nieco ponad rok po rozpoczęciu działalności komercyjnej świadczymy wydajne, niezawodne i ciągłe usługi przesyłowe, wnosząc istotny wkład w bezpieczeństwo energetyczne Europy i dywersyfikację dostaw. Obecnie jesteśmy w stanie osiągnąć pełną zdolność przesyłową na poziomie 10 mld m3 rocznie. Ponadto, możemy zwiększyć nasze zdolności przesyłowe w drodze krótkoterminowych aukcji – powiedział Luca Schieppati, dyrektor zarządzający TAP.

Jak podaje spółka, TAP może podwoić swoje zdolności przesyłowe i rozbudowywać je etapami, do 20 mld m3 w ciągu 45 do 65 miesięcy. Kolejna faza związana z poszukiwaniem możliwosci rozbudowy systemu jest zaplanowana na lipiec 2023 r. TAP może jednak przyspieszyć ten harmonogram i rozpocząć wiążącą fazę testu rynkowego w 2022 r, pod warunkiem, że w ramach trwających konsultacji społecznych pojawi się takie zainteresowanie.

O gazociągu transadriatyckim (TAP) 

TAP transportuje do Europy gaz ziemny z gigantycznego złoża Shah Deniz w azerbejdżańskim sektorze Morza Kaspijskiego. Gazociąg o długości 878 km łączy się z gazociągiem TANAP na granicy turecko-greckiej w Kipoi, przecina Grecję i Albanię oraz Morze Adriatyckie, a następnie wychodzi na ląd w południowych Włoszech. TAP ułatwi dostawy gazu do krajów Europy Południowo-Wschodniej poprzez przyszłe połączenia międzysystemowe. 

W szczególności Bułgaria będzie mogła pokryć do 33% swojego całkowitego zapotrzebowania na gaz poprzez TAP po ukończeniu budowy interkonektora Grecja–Bułgaria (IGB). Wyjścia TAP w Grecji i Albanii, wraz z miejscem wyjścia na ląd we Włoszech, stwarzają wiele możliwości dalszego transportu gazu z Azerbejdżanu na szersze rynki europejskie.

Jako kluczowa część Południowego Korytarza Gazowego, TAP jest strategicznie i ekonomicznie ważny dla Europy i ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia niezawodnego dostępu do nowego źródła gazu ziemnego. TAP odgrywa istotną rolę w zwiększaniu bezpieczeństwa energetycznego Europy, dywersyfikacji dostaw, a także w realizacji celów dotyczących dekarbonizacji.

Udziałowcami TAP są: bp (20%), SOCAR (20%), Snam (20%), Fluxys (19%), Enagás (16%) i Axpo (5%).

Przeczytaj także: Orlen sprowadza ropę naftową spoza Rosji