Partnerzy portalu

Oficjalne otwarcie połączenia gazowego Polski z Litwą

Opublikowano: 05-05-2022 Źródło: Gaz-System, inzynieria.com

Od 1 maja 2022 r. do Polski płynie gaz ziemny gazociągiem łączącym nasz kraj z Litwą. Dziś, 5 maja, w tłoczni Jauniunai u naszych sąsiadów odbyło się uroczyste otwarcie tego interkonektora.


Fot. Gaz-System Fot. Gaz-System

Gazociąg GIPL (ang. Gas Interconnection Poland–Lithuania) liczy 508 km i połączył gazowe systemy przesyłowe Polski i Litwy. Pierwszym zarządza Gaz-System, a drugim AB Amber Grid. Od 1 maja przepustowość przerywana dla kierunku z Litwy do Polski wyniesie 2.4 GWh/h, co w skali roku odpowiada 1,9 mld m3/r. Przepustowość dla kierunku z Polski na Litwę wyniesie 2.6 GWh/h, co w skali roku odpowiada 2 mld m3/r. Pełną przepustowość GIPL osiągnie w październiku 2022 r. – czytamy w komunikacie. Docelowo będzie to 2,5 mld m3 rocznie w kierunku Litwy i 2 mld m3 w stronę Polski.

Zgodnie z zasadami rynkowymi w Unii Europejskiej, można rezerwować przepustowość obiektu. W tym przypadku połączeniu międzysystemowym Santaka, czyli w punkcie styku między Polską a Litwą. Służy do tego platforma GSA. W kwietniowej aukcji przepustowości ciągłej Gaz-System na maj 2022 r. sprzedał w kierunku litewskim 1000 kWh/h, a w aukcji przepustowości przerywanej – 861 000 kWh/h (także na maj).

Gazociąg Polska–Litwa. Źródło: INEA Gazociąg Polska–Litwa. Źródło: INEA

Średnica gazociągu wynosi DN700 (maksymalne ciśnienie robocze to 8,4 MPa). W Polsce liczy on 343 km od tłoczni w Hołowczycach do granicy, a na Litwie 165 km od granicy do tłoczni Jauniunai.

Celem przedsięwzięcia było wykonanie dwukierunkowego gazociągu przesyłowego łączącego systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy. Dzięki niemu znikną tzw. wyspy energetyczne, czyli regiony dotychczas izolowane, niezintegrowane z rynkiem energetycznym Unii Europejskiej. To takie kraje, jak Litwa, Łotwa i Estonia oraz Finlandia.

Po zakończeniu budowy gazociągu Baltic Pipe między Polską a Danią, tłocznia Gustorzyn umożliwi rozprowadzanie błękitnego paliwa m.in. z Norwegii, najpierw w jej kierunku, a następnie na Litwę i do dwóch pozostałych państw bałtyckich. Dzięki tłoczniom Gaz-System ma możliwość elastycznego sterowania przepływami gazu i przesyłania surowca do odbiorców w Polsce i w krajach sąsiednich.

Gazociąg Polska–Litwa w Polsce. Źródło: Gaz-System Gazociąg Polska–Litwa w Polsce. Źródło: Gaz-System

Tłocznia Gazu Gustorzyn będzie odpowiadała za umożliwienie rozprowadzenia gazu m.in. z Norwegii (Baltic Pipe) w kierunku tłoczni, a następnie skierowania tego strumienia m.in. w kierunku Litwy i pozostałych krajów bałtyckich (GIPL). Dzięki budowie takich obiektów, jak tłocznia gazu w Gustorzynie, GAZ-SYSTEM będzie miał możliwość elastycznego sterowania przepływami gazu i przesyłania tego surowca do odbiorców w całej Polsce, jak również do krajów sąsiadujących.

GIPL to jeden z projektów o znaczeniu europejskim. Komisja Europejska przyznała inwestycji status projektu wspólnego zainteresowania (ang. Project of Common Interest). Budowa gazociągu jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach europejskiego instrumentu finansowego Łącząc Europę (ang. Connecting Europe Facility – CEF) w zakresie prac projektowych i budowy gazociągu.

Przeczytaj także: W Kędzierzynie-Koźlu uruchomiono tłocznię gazu. To kluczowa inwestycja

Fot. Gaz-System

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!