W Ostrołęce powstaje blok gazowo-parowy o mocy 750 MW. Rozpoczęła się budowa gazociągu, który dostarczy paliwo dla elektrowni. Ma on powstać do końca II kwartału 2024 r. Instalacja będzie przebiegać przez pięć gmin w województwach podlaskim i mazowieckim.
Wizualizacja elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce. Źródło: Energa
Gazociąg o długości 28 km i średnicy 700 mm będzie powstawać odcinkami. Pomiędzy nimi będą zainstalowane zespoły zaporowo-upustowe. Powstanie także system pozwalający na zdalne i lokalne sterowanie zaworami, a także włączanie i wyłączanie przesyłu gazu ziemnego, np. w razie wykrycia nieprawidłowości – wzrostu lub spadku ciśnienia.
Pierwsze prace będą polegały na budowie tymczasowych zjazdów z dróg na pas montażowy. Jego szerokość na gruntach rolnych wyniesie 29 m, a w lasach 19 m. Drewno pochodzące z już przeprowadzonej wycinki otrzymają właściciele terenów. Zaplanowano też przygotowanie zaplecza budowy i dostawę rur. Wcześniej przeprowadzono inwentaryzację działek położonych na trasie instalacji. Rozpoczęto prace saperskie i archeologiczne.
Mapa gazociągu. Źródło: Energa
Gazociąg połączy ostrołęcki blok gazowo-parowy z interkonektorem Polska-Litwa (GIPL). Stamtąd będzie przesyłane paliwo dla elektrowni. Wykonawcą robót jest spółka Romgos. Kontrakt na te prace podpisano w lipcu 2022 r. Budowa rurociągu ma się zakończyć w II kwartale 2024 r. Siłownia zostanie wtedy podłączona do sieci przesyłowej, a jej uruchomienie nastąpi w 2025 r.
Przeczytaj także: W Rybniku powstanie największy w Polsce blok gazowo-parowy
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.