Zakończyła się budowa gazociągu Gustorzyn–Wronów o długości 308 km. Obiekt połączył tłocznię gazu w Gustorzynie (woj. kujawsko-pomorskie) z tłocznią we Wronowie (woj. lubelskie). To najdłuższa inwestycja liniowa spółki Gaz-System.
Budowa gazociągu Gustorzyn–Wronów. Fot. Gaz-System
Gazociąg przebiega przez cztery województwa: kujawsko-pomorskie, mazowieckie, łódzkie i lubelskie. Dostarczy gaz ziemny do Polski centralnej, zwiększy elastyczność systemu przesyłowego i pozwoli na przyłączenie do sieci nowych odbiorców. Instalacja zapewni elastyczne sterowanie przesyłem gazu do centrum i na południe Polski. W przyszłości będzie transportował błękitne paliwo z pływającego terminalu LNG w Zatoce Gdańskiej.
Budowa gazociągu Gustorzyn–Wronów. Fot. Gaz-System
Po oddaniu do użytku gazociągu Gustorzyn–Wronów mieszkańcy aglomeracji warszawskiej, łódzkiej i radomskiej będą mieli zapewnioną ciągłość oraz bezpieczeństwo dostaw gazu. Już podpisano dwie umowy przyłączeniowe w woj. mazowieckim. Paliwo trafi także do elektrowni w Kozienicach.
Budowę gazociągu realizowano w trzech odcinkach: Gustorzyn–Leśniewice (54 km), Leśniewice–Rawa Mazowiecka (100 km) i Rawa Mazowiecka–Wronów (154 km). Prace rozpoczęły się w 2021 r. Instalacja ma średnicę 1 m, a ciśnienie robocze wynosi 8,4 MPa.
Budowa gazociągu Gustorzyn–Wronów. Fot. Gaz-System
Mapy odcinków gazociągów:
Gazociąg Gustorzyn–Leśniewice
Gazociąg Gustorzyn–Leśniewice. Źródło: Gaz-System
Gazociąg Leśniewice–Rawa Mazowiecka
Gazociąg Leśniewice–Rawa Mazowiecka. Źródło: Gaz-System
Gazociąg Rawa Mazowiecka–Wronów
Gazociąg Rawa Mazowiecka–Wronów. Źródło: Gaz-System
Przeczytaj także: Zakończono budowę gazociągu do elektrowni Dolna Odra
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.