Gazociąg przyłączeniowy Przywodzie–Dolna Odra jest gotowy do eksploatacji. Elektrownia Dolna Odra (aktualnie PGE Gryfino 2050), najważniejsza w regionie zachodniopomorskim wciąż jest w budowie po przesunięciu terminu oddania do użytku. Będzie wyposażona w dwa bloki gazowo-parowe.
Wizualizacja Elektrowni Dolna Odra. Źródło: PGE GiEK
Łączna moc elektrowni gazowo-parowej wyniesie 1340 MW. Budowa gazociągu przyłączeniowego była inwestycją Gaz-Systemu. Instalacja o długości 63 km powstała w ciągu 14 miesięcy. Gazociąg przyłączeniowy o średnicy DN700 i ciśnieniu MOP 8,4 MPa poprowadzono przez woj. zachodniopomorskie na terenie gmin Przelewice, Pyrzyce, Kozielice, Banie, Bielice, Gryfino, Widuchowa. Trasę relacji Przywodzie–Dolna Odra zaprojektowano tak, by nie kolidowała z zabudową mieszkaniową.
Źródło: Gaz-System
W ramach zadania wybudowano obiekty technologiczne:
- dwa zespoły zaporowo-upustowe przyłączeniowe: ZZUP Przywodzie wraz ze śluzą nadawczą oraz ZZUP Kozielice,
- dwa zespoły przyłączeniowe: ZP Lubanowo oraz ZP Krzypnica,
- stację regulacyjno-pomiarową o przepustowości 250 000 m3/godz. oraz zespół zaporowo-upustowy wraz ze śluzą odbiorczą w miejscowości Nowe Czarnowo Dolna Odra.
Podczas robót wykonano dwa przewierty HDD DN700 o długości 557 m i 1437 m pod rzekami Tywą i Płonią. Zrealizowano też 33 przeciski i dwa mikrotunele.
Elektrownia gazowo-parowa będzie zasilana gazem z terminalu LNG w Świnoujściu poprzez istniejące gazociągi DN 700 Szczecin–Lwówek i DN 1000 Goleniów–Lwówek.
Przeczytaj także: Rozbudowa terminalu pływającego – Gaz-System szuka chętnych na gaz
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.