Obecnie PERN posiada już umowy na wykonanie trzech ostatnich odcinków trzeciej nitki  o łącznej długości ponad 60 km. Uruchomienie już istniejących części tego rurociągu przynosi PERN oszczędności, m.in. w kosztach przesyłu

Zdaniem firmy, jeżeli z końcem 2012 r. obecna wielkość przesyłu ropy naftowej z Rosji przez Białoruś do Polski będzie na co najmniej obecnym poziomie, czyli ponad 50 mln ton rocznie, to I nitką nadal będzie tłoczony surowiec, jeśli zaś okaże się, że strona rosyjska zakłada eksport nie większy niż 50 mln ton rocznie, wówczas I nitka będzie mogła być wykorzystana w inny niż dotychczas sposób.

Soszyński zapowiedział także, że w ciągu najbliższych dwóch lat PERN zamierza zwiększyć możliwości przesyłowe rurociągu północnego z Płocka do Gdańska mniej więcej do poziomu 32 mln ton rocznie, łącznie w obu kierunkach.

PERN jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. Tłoczy ropę naftową z Rosji (około 50 mln ton rocznie) do rafinerii polskich - PKN Orlen, Grupy Lotos do rafinerii niemieckich.