Realizacja tego projektu jest związana z osiągnięciem celów w zakresie biopaliw, wyznaczonych dyrektywą o odnawialnych źródłach energii (RED) na 2020 r. – informuje PKN Orlen. „Głównym celem badań jest opracowanie technologii produkcji biokomponentów z glonów olejowych i okrzemek bałtyckich w warunkach pracy rafinerii” – wyjaśnia koncern.

W projekcie udział biorą też specjaliści z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiiego w Olsztynie oraz z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Olej doświadczalny, wyprodukowany w płockiej rafinerii, będzie badany pod kątem produkcji estrów oraz biokomponentów syntetycznych. Wytłoczyny glonowe będą sprawdzane w zakresie ich zgazowania i fermentacji biogazowej. Pozostałość masy organicznej z okrzemek ma być analizowana w kierunku polimerowym.

Robert Czekaj, dyrektor wykonawczy ds. zarządzania łańcuchem dostaw, wyjaśnia cel prowadzenia eksperymentu: „zakładamy, że osiągnięcie założonych w projekcie celów pozwoli w przyszłości na komercjalizację technologii i umożliwienie produkcji biopaliw z glonów w oparciu o potencjał techniczny rafinerii w Płocku, jak również implementację rozwiązania do instalacji przemysłowych generujących CO2 w grupie kapitałowej, co niewątpliwie przyczyni się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla”.