Chodzi o 72-kilometrowy fragment na terenie powiatów kolneńskiego i grajewskiego, 75-kilometrowy odcinek na terenie powiatów sejneńskiego i suwalskiego oraz 38,5-kilometrowy fragment na terenie powiatu ełckiego.

Gazociąg powstanie na podstawie ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu.


Połączenie gazowe z Litwą jest ważne dla zintegrowania europejskiego systemu gazowniczego. Przyczyni się do powstania zliberalizowanego rynku gazu w północno-wschodniej części Europy. Dzięki niemu zostaną wyeliminowane „wyspy energetyczne”, czyli rejony uzależnione od dostaw gazu wyłącznie z jednego kierunku – mówi, cytowany w komunikacie, Tomasz Stępień, prezes GAZ-SYSTEM.

Budowę gazociągu po polskiej stronie podzielono na dwa odcinki. Północny: Rudka-Skroda–granica o długości 185 km (pobiegnie przez 16 gmin) oraz południowy: Hołowczyce–Rudka-Skroda o długości około 153 km (18 gmin).

Po stronie litewskiej gazociąg ma mieć około 177 km długości.

Jak dodaje Paweł Jakubowski, dyrektor pionu rozwoju GAZ-SYSTEM, do uzyskania pozwolenia na budowę i wyboru wykonawcy robót budowlanych ma dojść w 2019 r.

Jeśli chodzi o odcinek południowy, właśnie trwa wybór wykonawcy projektu gazociągu, który będzie musiał uzyskać także komplet decyzji.

Cały gazociąg ma być gotowy w 2022 r.

Stawiają na rozwiązania bezwykopowe

GAZ-SYSTEM ma szeroko zakrojone plany w zakresie stosowania do budowy gazociągów przesyłowych technologii bezwykopowych. O planach firmy podczas Konferencji INŻYNIERIA Bezwykopowa 2017 mówił Roland Kośka z firmy Gaz-System.

W br. na zlecenie firmy ma zostać zrealizowanych siedem przejść w technologii HDD (ang. Horizontal Directional Drilling). Zresztą, ten rok ma być też rekordowy pod względem zastosowania technologii Direct Pipe: w planach jest osiem takich przejść.


Kilka dni temu poinformowano, że zakończył się liczący blisko 1 km przewiert HDD pod rzeką San. To część budowy gazociągu HermanowiceStrachocina. Pod rzeką zainstalowany został rurociąg DN700.


Na lata 2015–2025 zaplanowano budowę ponad 2000 km gazociągów zlokalizowanych na terenie naszego kraju. Wiele z tych odcinków wykonanych zostanie z wykorzystaniem metod bezwykopowych.

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. jest odpowiedzialny za transport paliw gazowych siecią przesyłową na terenie całego kraju.

Przeczytaj także: GAZ-SYSTEM. Blisko 300 przejść bezwykopowych w ciągu 3 lat