Władze Rybnika są przeciwne budowie kopalni węgla na terenie miasta. Takie zamiary ma z kolei spółka Bapro, która stara się o koncesję na wydobycie złoża Paruszowiec. Do 30 maja br. można zgłaszać uwagi do raportu oddziaływania tej inwestycji na środowisko.
Kopalnie w Polsce. Fot. whitelook/Adobe Stock
- Budowa kopalni w Rybniku ma oznaczać wzrost zanieczyszczenia powietrza
- Przewidywana ilość odpadów to 4,5 tys. ton dziennie
- Samorządowcy obawiają się szkód górniczych na terenach zabudowanych
Władze Rybnika poinformowały, jakie uwagi zgłoszą do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Katowicach. Po zapoznaniu się z raportem, najbardziej druzgocące dla mnie są kwestie związane z zanieczyszczeniem powietrza, które wzrośnie katastrofalnie. Zakładana emisja pyłu zawieszonego PM10 to 780 kg/rok zaś pyłu PM2,5 około 78 kg/rok pyłu PM 2,5. Nie wyobrażam sobie, że zanieczyszczenie miasta może jeszcze wzrosnąć – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.
Jak dodaje prezydent Kuczera, raport nie zwiera informacji o zagospodarowaniu odpadów wydobywczych, których wydobycie ma wynosić 4,5 tys. ton dziennie, nie wyobrażam sobie składowania tego typu odpadów na terenie Rybnika.
Władze miasta obawiają się także dewastacji lasów w obszarze Cysterskich Kompozycji Krajobrazowych oraz terenów rekreacyjnych w dzielnicy Paruszowiec. Wskazują także, iż budowa kopalni w Rybniku zmieni układ stosunków wodnych, rzek, potoków, stawów.
Prezydent Kuczera wskazuje również m.in. na możliwe szkody górnicze w budynkach. Ponadto zapowiedział, że nie sprzeda działek należących do miasta, a przebiegających przez teren planowanej kopalni. Zleci analizę możliwych zmian w planach zagospodarowania przestrzennego obszaru, na którym ma powstać kopalnia.
Piotr Kuczera namawia mieszkańców do zgłaszania uwag do RDOŚ. Zachęcam wszystkich mieszkańców, szczególnie tych, którzy znajdują się w obszarze działania planowanej kopalni, do zgłaszania uwag do tego raportu, tylko wspólnymi siłami jesteśmy w stanie zatrzymać ten proces – mówi prezydent Rybnika.
Z kolei prezes spółki Bapro Marek Budziński, w rozmowie z Polską Agencją Prasową, stwierdził, że jego zdaniem budowa kopalni w Rybniku oznacza korzyści dla miasta.
Przeczytaj także: Jak i po co kopalnia może odzyskiwać wodę?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.