Zasoby węgla koksowego znajdują się na terenie dwóch złóż: Bzie-Dębina 1-Zachód (blisko 71,5 mln ton) oraz Bzie-Dębina 2-Zachód (113,8 mln ton). JSW posiada na razie tylko jedną koncesję (drugiego złoża), o drugą będzie starać się w najbliższym czasie, licząc, że proces ten zakończy się w tym roku.

W polu Bzie trwają już prace badawcze (ich celem jest zagęszczenie siatki otworów dla pełniejszego rozpoznania złóż) oraz roboty korytarzowe, które udostępniają pokłady węgla. W planach jest jeszcze wyposażenie szybu zjazdowo-materiałowego w niezbędne urządzenia oraz budowa szybu wentylacyjnego i infrastruktury kopalni (oprócz zakładu przeróbczego – urobek z Bzia trafiać ma do Zofiówki).

Zdaniem władz spółki, wyłączenie kopalni Bzie Dębina ze struktur Kopalni Zespolonej w znaczny sposób przyspieszy wydobycie węgla koksowego, ale również uporządkuje strukturę kopalni Borynia–Zofiówka–Jastrzębie, która do tej pory był największym zakładem górniczym w polskim górnictwie – podaje JSW.

Na jastrzębską kopalnię węgla kamiennego składają się trzy ruchy: Borynia, Zofiówka i Jas-Mos. Pierwszy prowadzi działalność na obszarze górniczym o powierzchni 17,4 km², drugi – 16,4 km², trzeci natomiast –  8,3 km². W skład zakładu wchodzą m.in. dwa zakłady przeróbcze, 15 szybów kopalnianych, pięć poziomów wydobywczych i tyle samo wentylacyjnych, kilkaset kilometrów wyrobisk górniczych, a także układy transportu, odstawy i sieć wentylacyjna. Przy realizacji inwestycji strategicznych najdłużej funkcjonować mogą Ruch Zofiówka (do 2051 r.) i Ruch Borynia (do 2042 r.), podczas gdy Jas-Mos – jedynie do 2022 r.

JSW jest największym producentem wysokiej jakości węgla koksowego hard w Unii Europejskiej. Prowadzi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży tego surowca oraz koksu i węglopochodnych. Jej strukturę tworzą kopalnie węgla kamiennego: Borynia–Zofiówka–Jastrzębie, Budryk, Knurów-Szczygłowice i Pniówek. Wydobywany jest w nich węgiel koksowy. W ub.r. zakłady te wyprodukowały łącznie 14,8 mln ton węgla, z czego 10,7 mln ton stanowił węgiel koksowy, a 4,1 mln ton węgiel do celów energetycznych.

Przeczytaj także: Pierwsze efekty odwiertów w złożu „Bzie-Dębina 2-Zachód”