• Zasoby złoża Duva są szacowane na około 8,4 mld m3 gazu ziemnego
  • Pierwsze udziały w tym złożu PGNiG nabyło w lipcu 2019 r.

Uruchomienie odkrytego w 2016 r. złoża Duva planowane jest na przełom 2020 i 2021 r. Z dwóch odwiertów prowadzone będzie wydobycie ropy naftowej, a z jednego – gazu ziemnego. Możliwe jest też wykonanie dodatkowego odwiertu do produkcji ropy. Na początku maksymalna roczna produkcja ze złoża ma wynieść około 30 tys. baryłek przeliczeniowych ropy (boe).

20-procentowy udział w złożu Duva PGNiG Upstream Norway nabyło w lipcu 2019 r., a umowę na kupno kolejnych 10% podpisano w listopadzie. Dzięki wspomnianej na wstępie zgodzie, udział PUN w obu koncesjach wzrósł do 30%. Dzięki temu wolumen wydobycia gazu ziemnego przez tę spółkę wzrośnie do 0,2 mld m3 rocznie.


Zakup złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym jest jednym z priorytetów inwestycyjnych Grupy Kapitałowej PGNiG. Chcemy, aby jak największa część gazu, który popłynie z Norwegii do Polski po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe, pochodziła z naszego własnego wydobycia. To element naszej strategii dywersyfikacji i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. W ten sposób budujemy również pozycję polskich spółek na rynkach zagranicznych – mówi Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG S.A.

Udziałowcami w koncesjach PL636 i PL636B są także firmy Neptune Energy Norge (operator), Idemitsu Petroleum Norge oraz Sval Energi. PUN łącznie posiada udziały w 29 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Przeczytaj także: PGNiG odkryło nowe złoże gazu ziemnego i ropy naftowej