Jest już gotowe studium wykonalności terminala LNG małej skali w Gdańsku. Pozwoli na stosowanie gazu skroplonego jako paliwa dla jednostek morskich i pojazdów. Jeśli zostanie wybudowany, będzie pierwszym tego rodzaju terminalem w Polsce.
Wizualizacja małego terminala w Gdańsku. Źródło: Lotos
- Mały terminal LNG będzie mieć pojemność ponad 3 tys. m3
- Posłuży do zaopatrywania w paliwo statków i pojazdów, dostarczy gaz w rejony bez sieci gazu ziemnego
- Stałby się elementem rynku tego surowca obok terminala w Świnoujściu i terminala pływającego w Gdańsku
Planowany obiekt będzie bazą logistyczną, z której skroplone paliwo będzie transportowane do stacji paliw czy bunkrowania statków, a także do instalacji, które nie mają dostępu do sieci gazociągów. LNG będzie przewożone specjalistycznymi cysternami oraz kontenerami kriogenicznymi. Projekt analizuje konsorcjum Grupy Lotos i Gaz-Systemu.
Za lokalizacją bazy LNG w Gdańsku przemawia bezpośrednie sąsiedztwo portów morskich Gdańsk i Gdynia – największych polskich portów, które mogłyby być jednymi z kluczowych odbiorców LNG na potrzeby bunkrowania statków wykorzystujących to paliwo. Zakończył się etap związany ze studium wykonalności projektu. Przed nami decyzje inwestycyjne – mówi Paweł Majewski, prezes Grupy Lotos.
Przedsięwzięcie wiąże się z rozbudową terminala LNG w Świnoujściu oraz planów budowy terminala pływającego w Zatoce Gdańskiej z zamontowanym urządzeniem do regazyfikacji skroplonego surowca (ang. Floating Storage Regasification Unit – FSRU).
- Inwestycja obejmuje m.in. budowę zbiornika magazynowanego LNG, instalacji rozładunkowo-załadunkowej dla stanowiska statkowego, pompowni załadunkowo-rozładunkowej statku oraz pompowni autocystern i kontenerów. Docelowa zdolność magazynowa terminalu może wynieść ponad 3 tys. m3 LNG. Celem projektu jest analiza możliwości wejścia na nowy, perspektywiczny rynek, jakim jest rynek przeładunku i bunkrowania LNG – informuje Lotos.
W miarę wzrostu importu LNG pojawi się szansa na rozwój rynku tego paliwa (przeładunku i dystrybucji) w kraju i regionie. Jednym z jego elementów byłaby baza surowca w Gdańsku. Skroplony gaz można też dostarczać do regionów bez rozwiniętej sieci gazu ziemnego.
Gdańsk znajduje się w obszarze Transeuropejskiego Korytarza Transportowego TEN-T Morze Bałtyckie-Morze Adriatyckie, przez co stanowić może istotną bazę logistyczną dla transportu LNG wzdłuż całego korytarza. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Instrumentu „Łącząc Europę”, który został utworzony w celu wsparcia rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej, energetycznej oraz telekomunikacyjnej.
Przeczytaj także: Gazociąg Polska–Litwa: są wszyscy wykonawcy części północnej
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.