Konsorcjum utworzone przez szwajcarskich i amerykańskich inwestorów zamierza wybudować w Seman w południowej Albanii wielki gazoport, który będzie mógł odbierać do 10 mld m sześc. skroplonego gazu rocznie, transportowanego z Omanu, Kataru i Egiptu.

Piąta część surowca zostanie wykorzystana w elektrowni o mocy 1 200 MW, która ma powstać obok gazoportu. Resztę, konsorcjum chce eksportować do Włoch, gazociągiem o długości 116 km pod dnem Adriatyku do Brindisi.

Konsorcjum planuje też ułożyć na dnie Adriatyku kabel energetyczny o długości 340 km do miasta Foggia i tym połączeniem eksportować do Włoch energię z albańskiej elektrowni. Sukces projektu stanowiłby duże wsparcie dla Albanii, która boryka się z niedoborem energii, wytwarzanej w przestarzałych elektrowniach wodnych.

Konsorcjum ASG Power zapowiada, że energię z pierwszych 200 MW mocy nowej elektrowni odstąpi Albanii po kosztach produkcji, a resztę będzie oferować po cenach elektryczności w regionie. Ponadto część gazu dostarczanego do gazoportu ma trafić na rynek albański.