"Tullow Oil Plc zakontraktował do prac polskie urządzenie wiertnicze, które odwierci otwory poszukiwawcze w rejonie Jeziora Alberta (Block 2). Do prac wiertniczych zostanie użyte krakowskie urządzenie IRI 750, które obecnie kończy prace w Mozambiku i stamtąd ma być przetransportowane do Ugandy" - czytamy w komunikacie.

Spółka podała, że kontrakt został podpisany na 6 miesięcy z możliwością przedłużenia.
"Wiertnię obsługiwać będzie polski personel, a do prac pomocniczych PNiG Kraków zatrudni i przeszkoli miejscowych pracowników" - czytamy dalej.

Firma Tullow Oil Plc jest jedną z największych i niezależnych spółek naftowych w Europie. Posiada 120 licencji na wiercenia, m.in. w Afryce, Europie, Południowej Azji i Ameryce Płd. Tullow Oil Plc jest notowana na londyńskiej i irlandzkiej giełdzie papierów wartościowych.

PNiG Kraków ma duże doświadczenie w prowadzeniu wierceń w poszukiwaniu ropy naftowej i gazu ziemnego w Afryce. Oprócz Mozambiku, w którym kontynuuje prace wiertnicze dla firmy SASOL, pracował także w Ghanie dla firmy Fusion Oil & Gas. "PNiG Kraków planuje dalsze umocnienie swojej pozycji na rynku afrykańskim, głównie w Angoli, Gabonie oraz Tanzanii" - głosi komunikat.

Poza Afryką firma prowadzi prace na Ukrainie, w Pakistanie, Kazachstanie oraz w Polsce.
PNiGK planowała na 2007 rok zwiększenie przychodów do około 300 mln zł, głównie dzięki zwiększeniu skali działania w Kazachstanie i rozpoczęciu wierceń w Mozambiku.