Oddana nitka rurociągu jest bardzo ważnym elementem strategii płockiej firmy. "Uruchomienie nowego rurociągu pozwoli spółce znacznie zmniejszyć koszty związane z transportem ropy, oraz zwiększyć możliwości tłoczenia o 3 mln m3 rocznie. Zapewni też możliwość dokonania niezbędnych remontów funkcjonującej nieprzerwanie od niemal 50 lat I nitki rurociągu" - czytamy na stronach internetowych PERN.
III nitka rurociągu liczyć będzie w całości 232 km, a kolejne jej fragmenty będą oddawane sukcesywnie do 2011 r. Koszty związane z jej realizacją wyniosą w sumie blisko miliard zł.
Zgodnie z planem, na początku przyszłego roku do eksploatacji zostanie oddany odcinek Orzechowo-Plebanka (72 km), a do 2011 r. - odcinek Zawady-Orzechowo o długości 78 km.
Oddany rurociąg to rura stalowa nowej generacji o średnicy 800 mm. Charakteryzuje się ona podwyższoną wytrzymałością i jest wyposażona w izolację bierną oraz czynną ochroną katodową. W czasie przesyłu surowca ciśnienie może dochodzić do 6,3 megapascala.
PERN „Przyjaźń” S.A. eksploatuje łącznie około 700 km rurociągów, które przesyłają gotowe paliwa. Łącznie z ropociągami wielkość ta wynosi blisko 2600 km rurociągów.