Unia jest przygotowana na ewentualny kryzys gazowy zimą 2009/10. Eksperci brali pod uwagę takie kwestie jak m.in. rosyjsko-ukraiński spór o ceny gazu, który ubiegłej zimy doprowadził do odcięcia dostaw rosyjskiego surowca do szeregu krajów UE.

Ponad połowa dostaw gazu, stanowiącego obecnie czwartą część wszystkich źródeł zaopatrzenia w energię krajów UE, pochodzi z zewnątrz. Do 2020 r. udział importu wzrośnie o ponad 80%. Środki zapobiegawcze przed kryzysem to pełny poziom zapasów w niemal wszystkich krajach UE oraz podpisanie przez nie wielu krótkoterminowych kontraktów handlowych, zabezpieczających na wypadek nadzwyczajnych okoliczności.

Dla uniknięcia przerw w dostawach Komisja Europejska w lipcu br przedstawiła projekt rozporządzenia o bezpieczeństwie dostaw gazu, zarówno przewidującego mechanizmy solidarności między krajami członkowskimi w przypadku przerwy w dostawach, jak i wymuszającego inwestycje w infrastrukturę przemysłową i magazynową. Zakończenie prac Komisji i głosowanie w Parlamencie Europejskim przewidziane jest na drugą połowę marca 2010 r.