Pojawia się coraz więcej wątpliwości związanych z wpływem wydobycia gazu łupkowego na środowisko. W obawie o m.in. zanieczyszczenie wód gruntowych Francuzi, Kanadyjczycy i Amerykanie już zaczynają ograniczać odwierty. Władze prowincji Quebec zleciły przygotowanie raportu o wpływie prac poszukiwawczo-wydobywczych na środowisko. Na jego podstawie w prowincji wprowadzono moratorium na szczelinowanie hydrauliczne, czyli na główną metodę stosowaną przy wydobywaniu gazu łupkowego. Taką samą decyzję podjęto w  stanie Nowy Jork, gdzie departament ochrony środowiska, opierając się o wyniki ponad 800-stronicowego raportu, wprowadził dwuletnie moratorium na jednym z największych złóż – Marcellus. Ponadto dwa dni temu zakaz hydraulicznego szczelinowania uchwalili również francuscy deputowani..

Obecnie na całym świecie prowadzonych jest około 35 tys. zabiegów szczelinowania, a łącznie wykonano ich już ponad milion. Metoda ta polega na wtryskiwaniu pod ziemię pod dużym ciśnieniem płuczki, która w 90% składa się z wody, 9,5% ziaren piasku i w 0,5% chemikaliów. Zdaniem krytyków właśnie pół procenta substancji chemicznych stanowi tu największe zagrożenie.

Jednak jak przekonuje Jan Krasoń, geolog, który od wielu lat współpracuje z amerykańskimi koncernami przy wydobyciu gazu łupkowego w USA, nie ma przypadków, które potwierdzałyby teorię o zagrożeniu dla środowiska. Jak wyjaśnia, wody gruntowe do ujęć wody pitnej nie przekraczają maksymalnie 500 – 600 m, podczas gdy przy poszukiwaniach gazu łupkowego wchodzą w grę wiercenia na poziomie 2 – 3 tys. m i głębiej.

Również PGNiG podkreśla, że metoda szczelinowania hydraulicznego jest bezpieczna. PGNiG wykonało już taki zabieg na odwiercie w Markowali i Ministerstwo Środowiska nie miało żadnych zastrzeżeń. Co więcej, resort pozytywnie ocenił skutki prac, a raport  stwierdza, że nie zostały przekroczone żadne normy. W marcu PGNiG wykonało kolejny odwiert Lubocina I na koncesji w Wejherowie. W tym roku zamierza wykonać jeszcze dwa następne. Wiercenia prowadzą lub wkrótce rozpoczną także Lane Energy, PKN Orlen, ConocoPhillips, ENI, Chevron i ExxonMobil.