Wschodnie Pomorze, region graniczny Mazowsza i Lubelszczyzny oraz Podkarpacie to tereny, na których znajdują się takie pokłady łupków, w których zalega ropa. Skały zawierające ropę znajdują się znacznie wyżej niż te gazonośne. Wydobycie surowca ma się odbywać z wykorzystaniem szczelinowania hydraulicznego - informacje takie mają być zawarte w raporcie Państwowego Instytutu Geologicznego, publikowanego pod koniec października - dowiedział się Dziennik Gazeta Prawna.
sxc.hu
Chociaż złoża skał zawierających ropę nie leżą zbyt głęboko, nie łatwym procesem będzie wydobycie surowca. Jest to jednak możliwe, na co przykładem jest działalność firmy Chesapeake Energy w USA w Dakocie Północnej. Koszt wydobycia z takich pokładów jest ponad dwukrotnie wyższy od eksploatacji złóż konwencjonalnych, jednak wciąż opłacalny w stosunku do cen na światowych rynkach.
U nas przesył ropy odbywałby się na małe odległości w porównaniu z sytuacją w Stanach Zjednoczonych, dlatego nie ponieślibyśmy tak wielkich kosztów budowy infrastruktury przesyłowej. Ropę można składować w dużych zbiornikach i przewozić ją w cysternach do rafinerii.
Ułatwieniem dla firm poszukujących surowców paliwowych w lupkach jest to, że działania takie można wykonywać w ramach tych samych koncesji. Jakkolwiek technologia do wydobywania ropy z łupków jest nowa i mało rozpowszechniona, może ona zainteresować firmy wydobywcze, jeśli wydobycie będzie opłacalne.
Z nieoficjalnych danych wynika, że ropa z łupków mogłaby zaspokoić krajowe zapotrzebowanie w około 30% za 10 lat.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.