13 października 2011 r. w Warszawie została podpisana umowa między spółką Polskie LNG a Instytutem Nafty i Gazu na dofinansowanie budowy terminalu LNG z funduszy unijnych na kwotę 456 mln zł. Było to możliwe dzięki decyzji Komisji Europejskiej, która zezwoliła rządowi polskiemu na uzyskanie jak dotąd największej w Polsce dotacji unijnej dla sektora gazowego. Chodzi o niebagatelną kwotę – do 925,5 mln zł, która może wesprzeć budowę terminalu LNG w Świnoujściu. Przyznanie tych środków Komisja Europejska uzasadniła wspólnym interesem państw członkowskich UE. Celem pomocy jest zwiększenie bezpieczeństwa dostaw paliw gazowych w Polsce - podało w komunikacie Polskie LNG S.A.
Fot. inzynieria.com
Do terminalu LNG w Świnoujściu sprowadzany będzie skroplony gaz ziemny, który po regazyfikacji w odpowiednich instalacjach na zapewnić 1/3 zapotrzebowania na gaz ziemny. Zakończenie projektu przewidziane jest na rok 2014.
Przed rokiem KE przyznała dla tego terminalu bezzwrotne dofinansowanie w wysokości 55 mln EUR. Zarówno tamta dotacja jak i obecna zdecydowanie obniżają koszty realizacji projektu, a co za tym idzie, gaz dla odbiorców będzie tańszy. Inwestycja ta jest ważna nie tylko dla Polski ale też dla regionu, wpisując się w strategię bezpieczeństwa energetycznego.
Terminal umożliwi Polsce odbiór gazu ziemnego drogą morską z dowolnego miejsca na świecie. Pozwoli na odbiór do 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie, z możliwością rozbudowy do 7,5 mld m3. Terminalu LNG w Świnoujściu to pierwsza tego typu inwestycja w Europie Środkowo-Wschodniej.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.