W dniach 29-31 maja br. w Krakowie odbyła się XXIII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. „Nowe metody i technologie w geologii naftowej, wiertnictwie, geoinżynierii, inżynierii złożowej i gazownictwie” OIL-GAS AGH 2012. Wydarzenie to było poświęcone problemowi zagospodarowania niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego w Polsce.
Fot. inzynieria.com
Patronat nad konferencją objęli m.in.: Waldemar Pawlak - Wicepremier, Minister Gospodarki, dr Mikołaj Budzanowski - Minister Skarbu Państwa, Piotr Woźniak - Główny Geolog Kraju, prof. dr hab. Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa, a także prof. dr hab. inż. Antoni Tajduś - JM Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej. Patronat medialny nad OIL-GAS AGH 2012 objęły m.in. kwartalnik „Paliwa i Energetyka” oraz portal www.inzynieria.com.
Zarówno konferencja, jak i towarzyszące jej wydarzenia, stanowiły bardzo dobrą okazję do zaprezentowania aktualnych zagadnień technicznych związanych z badaniami dotyczącymi rozpoznania i udostępnienia złóż węglowodorów. W programie znalazły się: sesja plenarna, sesje specjalistyczne, sesja posterowa oraz kilka tematycznych paneli dyskusyjnych.
Tematyka poruszanych w trakcie OIL-GAS AGH 2012 zagadnień obejmowała m.in.: poszukiwanie i rozpoznanie złóż, wiertnictwo i geoinżynierię, eksploatację ropy naftowej i gazu ziemnego, dystrybucję i transport gazu ziemnego, zagadnienia ekologii oraz nowe techniki w zakresie pozyskania energii.
W swoich wystąpieniach prelegenci skupili się na m.in.: zaawansowanym sprzęcie wiertniczym i serwisowym zapewniającym efektywne udostępnianie złóż typu shale gas i tight gas, nowych rozwiązaniach technicznych w konstrukcji urządzeń wiertniczych i pomp płuczkowych, badaniu i szacowaniu produkcji ropy naftowej z towarzyszącym rozpuszczonym gazem ziemnym na złożach Niziny Panońskiej, a także na zautomatyzowanym systemie sterowania eksploatacją złóż ropy i gazu z zastosowaniem techniki fontannowej. Ponadto przybliżono uczestnikom konferencji prace wiertnicze prowadzone na otworze Bogdaj-Uciechów 102 H, czyli pierwszy w Polsce otwór wiercony metodą underbalance z użyciem jednostki snubbing unit.
Goście z Rumunii przedstawili nowe podejście do poszukiwań potencjalnych niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego w Basenie Transylwanii. Omówiono też problemy rekonstrukcji odwiertów geotermalnych na przykładzie otworu Biały Dunajec PAN-1. Polskie firmy przedstawiły m.in. terminal LNG w Świnoujściu oraz projekty spółki Gaz-System S.A. integrujące europejski rynek gazu ziemnego.
W specjalnym wystąpieniu omówiono najnowszy raport dotyczący długoterminowych perspektyw dla gazu łupkowego opublikowany przez International Energy Agency. Dokonano też przeglądu potencjalnych zagrożeń dla środowiska naturalnego jakie wiążą się z eksploatacją złóż niekonwencjonalnych. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie dzielili się przedstawiciele jednostek badawczych ze Stanów Zjednoczonych.
Z kolei w trakcie paneli dyskusyjnych poruszano zagadnienie gazu niekonwencjonalnego i związanych z nim wyzwań technologicznych i ekologicznych dla Polski i Europy, a także kwestię wyzwań energetycznych dla Polski w latach 2020-2040. Szczególne zainteresowanie wzbudziły panele dyskusyjne dotyczące zarówno perspektyw poszukiwań i udostępnienia złóż oraz technologii szczelinowania hydraulicznego. W debatach wzięli między innymi przedstawiciele spółek Chevron, Orlen Upstream, UOS, Schlumberger i Halliburton.
Tegoroczna Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna OIL-GAS AGH 2012 stanowiła doskonałą platformę wymiany wiedzy i doświadczeń na temat geologii naftowej, wiertnictwa, geoinżynierii, inżynierii złożowej i gazownictwa. Trzydniowe spotkanie spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników konferencji. Konferencja okazała się sukcesem, chociaż nie na wszystkie pytania udało się uzyskać odpowiedzi.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.