W dniach 29-31 maja br. w Krakowie odbyła się XXIII Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. „Nowe metody i technologie w geologii naftowej, wiertnictwie, geoinżynierii, inżynierii złożowej i gazownictwie” OIL-GAS AGH 2012. Wydarzenie to było poświęcone problemowi zagospodarowania niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego w Polsce.
Fot. inzynieria.com
Patronat nad konferencją objęli m.in.: Waldemar Pawlak - Wicepremier, Minister Gospodarki, dr Mikołaj Budzanowski - Minister Skarbu Państwa, Piotr Woźniak - Główny Geolog Kraju, prof. dr hab. Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa, a także prof. dr hab. inż. Antoni Tajduś - JM Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej. Patronat medialny nad OIL-GAS AGH 2012 objęły m.in. kwartalnik „Paliwa i Energetyka” oraz portal www.inzynieria.com.
Zarówno konferencja, jak i towarzyszące jej wydarzenia, stanowiły bardzo dobrą okazję do zaprezentowania aktualnych zagadnień technicznych związanych z badaniami dotyczącymi rozpoznania i udostępnienia złóż węglowodorów. W programie znalazły się: sesja plenarna, sesje specjalistyczne, sesja posterowa oraz kilka tematycznych paneli dyskusyjnych.
Tematyka poruszanych w trakcie OIL-GAS AGH 2012 zagadnień obejmowała m.in.: poszukiwanie i rozpoznanie złóż, wiertnictwo i geoinżynierię, eksploatację ropy naftowej i gazu ziemnego, dystrybucję i transport gazu ziemnego, zagadnienia ekologii oraz nowe techniki w zakresie pozyskania energii.
W swoich wystąpieniach prelegenci skupili się na m.in.: zaawansowanym sprzęcie wiertniczym i serwisowym zapewniającym efektywne udostępnianie złóż typu shale gas i tight gas, nowych rozwiązaniach technicznych w konstrukcji urządzeń wiertniczych i pomp płuczkowych, badaniu i szacowaniu produkcji ropy naftowej z towarzyszącym rozpuszczonym gazem ziemnym na złożach Niziny Panońskiej, a także na zautomatyzowanym systemie sterowania eksploatacją złóż ropy i gazu z zastosowaniem techniki fontannowej. Ponadto przybliżono uczestnikom konferencji prace wiertnicze prowadzone na otworze Bogdaj-Uciechów 102 H, czyli pierwszy w Polsce otwór wiercony metodą underbalance z użyciem jednostki snubbing unit.
Goście z Rumunii przedstawili nowe podejście do poszukiwań potencjalnych niekonwencjonalnych złóż gazu ziemnego w Basenie Transylwanii. Omówiono też problemy rekonstrukcji odwiertów geotermalnych na przykładzie otworu Biały Dunajec PAN-1. Polskie firmy przedstawiły m.in. terminal LNG w Świnoujściu oraz projekty spółki Gaz-System S.A. integrujące europejski rynek gazu ziemnego.
W specjalnym wystąpieniu omówiono najnowszy raport dotyczący długoterminowych perspektyw dla gazu łupkowego opublikowany przez International Energy Agency. Dokonano też przeglądu potencjalnych zagrożeń dla środowiska naturalnego jakie wiążą się z eksploatacją złóż niekonwencjonalnych. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie dzielili się przedstawiciele jednostek badawczych ze Stanów Zjednoczonych.
Z kolei w trakcie paneli dyskusyjnych poruszano zagadnienie gazu niekonwencjonalnego i związanych z nim wyzwań technologicznych i ekologicznych dla Polski i Europy, a także kwestię wyzwań energetycznych dla Polski w latach 2020-2040. Szczególne zainteresowanie wzbudziły panele dyskusyjne dotyczące zarówno perspektyw poszukiwań i udostępnienia złóż oraz technologii szczelinowania hydraulicznego. W debatach wzięli między innymi przedstawiciele spółek Chevron, Orlen Upstream, UOS, Schlumberger i Halliburton.
Tegoroczna Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna OIL-GAS AGH 2012 stanowiła doskonałą platformę wymiany wiedzy i doświadczeń na temat geologii naftowej, wiertnictwa, geoinżynierii, inżynierii złożowej i gazownictwa. Trzydniowe spotkanie spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników konferencji. Konferencja okazała się sukcesem, chociaż nie na wszystkie pytania udało się uzyskać odpowiedzi.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.