Jak podała PAP, ropociąg Abu Dhabi Crude Oil Pipeline o długości 380 km prowadzi przez pustynię i skaliste góry Hadżar do miasta Fudżajra na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego. Omija tym samym strategiczną cieśninę i daje alternatywę dla eksportu ropy z regionu. Jest to ważne w obliczu gróźb Iranu zablokowania szlaku wodnego. Od 1 lipca w Unii Europejskiej obowiązuje całkowity zakaz importu irańskiej ropy.
Fot. The National
Budowa ADCOP kosztowała 4,2 mld USD. Kontrakt na jego budowę został zawarty w 2008 r. z chińską spółką CPECC należącą do China National Petroleum Company. W chwili obecnej Zjednoczone Emiraty Arabskie będą mogły wysyłać blisko 70% swojego surowca z Fudżajry. Przepustowość ropociągu ma docelowo wynieść 1,8 mln baryłek dziennie.
W tym samym czasie Arabia Saudyjska po cichu zmieniła przeznaczenie 48” rurociągu o długości 1200 km, który biegnie ze wschodnich prowincji do terminalu naftowego w pobliżu Yanbu nad Morzem Czerwonym. Zbudowany we wczesnych latach osiemdziesiątych rurociąg pełnił ostatnio funkcję gazociągu. Obecnie po wykonaniu niezbędnej modernizacji może tłoczyć 2 mln baryłek surowca dziennie z pominięciem cieśniny Ormuz. W posiadaniu Arabii Saudyjskiej jest jeszcze 56” lądowa instalacja Petroline, która jest zdolna do przesyłu 3 mln baryłek ropy dziennie.
Cieśnina łącząca Zatokę Perską z Oceanem Indyjskim, jest ważnym szlakiem morskim dla transportu ropy z Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu i Iraku do Europy. Cieśniną Ormuz transportuje się dziennie 17 mln baryłek tego surowca. Tą trasą dostarczany jest również skroplony gaz z Kataru.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.