Jak poinformowała spółka Polskie LNG, odpowiedzialna za budowę gazoportu w Świnoujściu, zamontowano już kopułę na pierwszym zbiorniku gazu. Skomplikowaną operację zrealizowano za pomocą sprężonego powietrza. Zdaniem spółki wykorzystanie nowatorskiej metody poduszki powietrznej w pracach budowlanych na tak dużą skalę miało miejsce po raz pierwszy nie tylko w Polsce, ale też w Europie Środkowej.
Zbiorniki LNG w budowanym gazoporcie w Świnoujściu. Fot. Polskie LNG S.A.
Spółka Polskie LNG poinformowała, że udało się zamontować dach na pierwszym z dwóch na pierwszym zbiorników do magazynowania skroplonego gazu ziemnego (LNG) na terenie budowy terminalu w Świnoujściu. W operacji uczestniczyło 60 pracowników.
Skomplikowana operacja
Stalową kopułę ważącą 600 t o średnicy około 80 m uniesiono na górę betonowego obiektu na wysokość 42 m za pomocą sprężonego powietrza.
Dach zbiornika o pojemności 160 tys. m3 został podniesiony metodą poduszki powietrznej, która polega na kontrolowanej zmianie ciśnienia powietrza wytworzonego pod kopułą. Do operacji podnoszenia zastosowano 6 dmuchaw, z czego dwie były zapasowe. Jak informuje spółka operacja trwała 188 minut, a dach podnoszono z prędkością około 20 cm/min. Aby utrzymać dach w poziomie w trakcie podnoszenia zastosowano system poziomujący składający się z 26 stalowych lin o średnicy 16 mm. Po podniesieniu kopuły na wysokość 42 m, została ona zamontowana do pierścienia ściskającego poprzez system uchwytów montażowych z klinami, a następnie do niego przyspawana.
„To jeden z najważniejszych momentów zarówno dla konsorcjum realizującego projekt, jak i dla nas, jako inwestora. Na ten dzień czekaliśmy od chwili rozpoczęcia prac na terenie budowy. Zbiorniki na skroplony gaz to najważniejsze, a zarazem wymagające największych nakładów pracy obiekty wchodzące w skład instalacji określanej jako terminal LNG” – powiedział Rafał Wardziński, Prezes Zarządu Polskie LNG S.A.
Montaż dachu drugiego zbiornika już za kilka dni
Na początku sierpnia dach zostanie zamontowany na drugim, identycznym zbiorniku, a później żelbetowe ściany zbiornika zostaną wyłożone blachą stalową, stanowiącą izolację gazoszczelną. Następnie będzie można rozpocząć montaż właściwego, wewnętrznego zbiornika na LNG.
Według wcześniejszego harmonogramu oba dachy miały być zamontowane do końca lipca, jednak okazuje się, że będzie kilka dni opóźnienia. Planowany termin ukończenia terminalu to koniec czerwca 2014 r.
Więcej na temat budowanego gazoportu w tekście: Pierwszy polski terminal LNG
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.